Jakie badania powinno wykonać się po poronieniu?

0
2262
Jakie badania powinno wykonać się po poronieniu?

Poronienie może wystąpić z różnych przyczyn, jednak jedną z najczęstszych są czynniki genetyczne – stanowią one aż 70% poronień. Oznacza to najczęściej, że zarówno rodzice jak i lekarze nie mogli nic poradzić na to, by dziecko urodziło się zdrowe. Aby uzyskać pewność, czy poronienie nie wynikło z powodu ludzkich błędów warto wykonać badania genetyczne

Skąd biorą się nieprawidłowości genetyczne?

Poronienie spowodowane czynnikami genetycznymi jest najczęściej spowodowane wadliwym materiałem genetycznym komórek rozrodczych, co nazywa się aberracją chromosomową. Taka wadliwość powstaje zupełnie przypadkowo i kompletnie nie ma wpływu na późniejsze ciąże. Zdarza się też tak, że niektóre wady genetyczne powstają, ponieważ jeden z rodziców jest nosicielem nieprawidłowych chromosomów. Badania genetyczne po poronieniu pozwolą określić kariotyp obojga partnerów. Badanie genetyczne po poronieniach to również jedyny sposób by odnaleźć przyczynę powstawania wad zarodków, gdy oboje rodzice posiadają prawidłowy kariotyp.

Przyczyny poronień, a następne ciąże

Badania genetyczne poronienia mogą określić szansę na utrzymanie kolejnego dziecka. Jeżeli rodzice nie są nosicielami aberracji, a przyczyną poronienia była aberracja chromosomowa, to istnieje duża szansa na urodzenie zdrowego dziecka. Badanie genetyczne po poronieniach pokazuje również lekarzowi sposób dalszej drogi prowadzenia ciąży. Po każdym poronieniu musi być przeprowadzona pełna diagnostyka.

Badanie poronionego płodu

Diagnostyka poronień opiera się przede wszystkim na badaniu genetycznym kosmówki z niedonoszonej ciąży. Takie badanie powinno być przeprowadzone już po pierwszym poronieniu. Badania genetyczne poronienia dostarcza najwięcej odpowiedzi. Przede wszystkim badanie pozwoli stwierdzić, czy to nieprawidłowości kariotypu były przyczyną poronienia.

Jakie badania po poronieniu należy wykonać?

Pierwszym badaniem, które powinno być wykonane po poronieniu to badanie kariotypu u obojga partnerów. Równie ważne jest badanie genetyczne materiału z poronienia. To badanie najprecyzyjniej określi przyczynę poronienia. Dzięki niemu zyskujemy komplet informacji na temat nienarodzonego dziecka i szansach na kolejną ciążę. Jeżeli aberracje chromosomowe zostaną wykluczone, wykonuje się również badanie genetyczne kobiety w kierunku trombofilii wrodzonej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here