Biegunka

0
1537
Biegunka

Biegunka to ważny objaw kliniczny wielu chorób zwłaszcza układu pokarmowego. Pod względem medycznym uznaje się, że biegunka jest to oddawanie luźnego stolca co najmniej trzy razy dziennie, ale również więcej. Stolce w biegunce ważą łącznie 200 gramów dziennie. Najbardziej niepokojące biegunki są wtedy kiedy w stolcu możemy znaleźć krew lub śluz.
Biegunki występują w wielu chorobach. Mają one różna przyczyny.
Biegunka zakaźna występuje po zarażeniu się bakterią lub toksyną bakteryjną obecna w jedzeniu. W przypadku takiej biegunki objawy występują po zjedzeniu jakiegoś posiłku, często mrożonego. Dlatego też nie powinno się zamrażać ponownie wcześniej rozmrożonych produktów ponieważ sprzyja to rozwojowi bakterii. Taka biegunka nazywa się często biegunka podróżnych. W przypadku biegunki podróżnych często stosuje się leki przeciwbiegunkowe jak laremid czy stoperan, ale nie są one wskazane, ponieważ opóźniają one czas po jakim organizm sam pozbyłby się złych bakterii czy toksyn z jelit. Biegunka często wywołana jest przez bakterie E.coli, Shigella i Salmonella. Często występuje biegunka poantybiotykowa wywołana przez bakterię Clostridium difficile. Jest to bardzo obfita biegunka, a chory powinien zgłosić się do szpitala i być odizolowany od innych chorych. Inna bakteryjną Biegunka jest ta wywołana przez bakterię Vibrio cholerae, czyli pospolicie cholera. Jest to bardzo obfita biegunka , a kał zawiera w sobie śluz i przypomina wodę po gotowaniu ryżu. Biegun pasożytnicza wywołana między innymi przez robaki jak Entamoeba czy glisty ludzkie. Występuje wiele rodzajów biegunek, inne to na przykład biegunka osmotyczna. W wielu przewlekłych chorobach występują biegunki np. we wrzodziejacym zapaleniu jelita grubego.

Ile trwa biegunka?
Biegunka może trwać od dnia do 2 tygodni i wtedy nazywamy ją biegunką ostrą. Natomiast biegunka trwająca powyżej dwóch tygodni to biegunka przewlekła, częsta w przewlekłych chorobach jelit.

Należy pamiętać, że podczas biegunki człowiek traci dużo płynów, które należy uzupełniać więc nie należy wstrzymywać się od picia.

www.intelektualnie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here