Ból piszczeli podczas biegania i chodzenia

0
2801
ból piszczeli

Ból piszczeli (kości piszczelowej), który pojawia się podczas biegania czy przy chodzeniu, może mieć rozmaite etiologie. Potrafią za niego odpowiadać np. chodzenie w szpilkach czy tzw. japonkach. Natomiast ból piszczeli niejednokrotnie dotyczy biegaczy. Wtedy za choroby bólowe potrafią odpowiadać błędy treningowe oraz nie tylko. Ból piszczeli (kości piszczelowej), który pojawia się podczas biegania czy przy chodzeniu, może mieć rozmaite etiologie. Za ból z przodu podudzia może odpowiadać niewłaściwie dopasowane obuwie czy ogromne zaburzenie. Dolegliwości bólowe z przodu podudzia mogą dotyczyć każdego, natomiast niejednokrotnie skarżą się na nie biegacze.

Etiologie ucisku piszczeli – zmęczeniowe złamanie kości piszczelowej

Złamanie zmęczeniowe jest efektem niewielkich, ale powszechnie powtarzających się, mikrourazów kości. Ryzyko nastąpienia złamania zmęczeniowego kości piszczelowej jest najwyższe u biegaczy, którzy ćwiczą w sposób nieodpowiedni, tzn. trenują bez rozgrzewki, zbyt często, długo czy z nadmiernym obciążeniem. Na złamanie zmęczeniowe kości piszczelowej sugeruje:
1. ból piszczeli (zazwyczaj w dolnej części), który utrzymuje się kilka dni pomimo urazów
2. wyczuwalne zgrubienie na kości

ból piszczeli podczas chodzenia i biegania - co oznacza

Etiologie ucisku piszczeli – zespół ciasnoty powięzi

Zespół przedziałów powięziowych (zespół ciasnoty powięzi) powstaje wskutek wzrostu objętości wagi mięśni, a mało elastycznej powięzi czyli błony która je otacza – dochodzi do wzrostu ciśnienia oraz nadmiernego nacisku tkanek oraz ich niedotlenienia, zaburzenie może być także efektem nacisku oraz urazu zewnętrznego, poparzenia, krwawienia i uszkodzenia odpływu żylnego. Początkowe choroby to: ból wysokiej czy przednio-bocznej strefie piszczeli po skończonych ćwiczeniach, lekkie palenie oraz słabość w nodze, gdy sygnały zachowują się długo to potrafią przeistoczyć się w zaburzenie długotrwałe pojawiające się przy przeciążeniach, gdy jednak dojdzie do nadmiernego przekrwienia mięśni, schorzenia ich działalności i funkcji nerwów oraz naczyń krwionośnych, pojawią się – zaczerwienienie czy zasinienie, schorzenia czucia w zakresie goleni, zmęczenie siły fizycznej oraz możliwy brak pulsu na stopie, trzeba umówić się pilnie z lekarzem.

Co zrobić, jeśli piszczel zacznie boleć?

Gdy po treningu wracamy z ciężkim bólem piszczeli, który nie mija z czasem, musimy rozpocząć zdecydowane działania. Przy niezwykle silnym ucisku czy chociażby obrzęku, przód piszczeli schładzamy okładem z lodu (owiniętym w kawałek materiału) przez jakieś 10 minut, co godzinę czy dwie. Gdy ucisk nie mija kolejnego dnia, może to znaczyć stan zapalny okostnej czy przyczepów mięśniowych, np. mięśnia piszczelowego przedniego. Winni wówczas zrezygnować z treningu czy go zminimalizować do niezwykle prostej formy czy odmiennego typu aktywności. Można zastosować maści przeciwzapalne lub środki z fizykoterapii, które wybierze fizjoterapeuta. Należy również zmniejszyć rozciągnięcie mięśnia piszczelowego przedniego przez właściwe ćwiczenia (patrz niżej), a konkretnie przywrócić balans mięśniowy między mięśniem piszczelowym przednim a płaszczkowatym. Warto zaczerpnąć z pomocy odpowiedniego fizjoterapeuty, który zbada rozciągnięcie tkanek oraz dobrze zdiagnozuje kłopot. Dopiero gdy ból minie, można stopniowo wrócić do ćwiczenia oraz uważnie wprowadzać obciążenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here