Ból stawów – jak sobie z nim poradzić

0
1922
bóle stawów

Bólem stawów jest to ból zlokalizowany w obrębie stawów, wynikający z patologii samego stawu, otaczających go struktur, a czasem niezwiązanych bezpośrednio ze stawem. Jest często występującą dolegliwością. Należy pamiętać, że ból ten może być objawem różnych chorób, na przykład reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń rumieniowaty układowy. Dlatego też jeżeli ból stawów nie mija po kilku dniach lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy takie jak obrzęk stawu, gorączka, sztywność stawów , to powinniśmy udać się do lekarza.

Rodzaje i przyczyny bólu stawów

Schorzenia stawów to na przykład: ropne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i dna moczanowa. Choroba atakująca głównie staw kolanowy to chondromalacja. Tkanka chrzęstna wewnątrz stawu kolanowego rozmięka, co prowadzi do zwyrodnienia stawu. Bóle stawów to również objaw: boreliozy, gorączki reumatycznej, choroby Epsteina-Barra, tocznia rumieniowatego układowego. Dodatkowo bóle mięśni i stawów często towarzyszą chorobom takim jak: grypa, ospa wietrzna, świnka czy różyczka.

Rodzaje i przyczyny bólu stawów

Ze względu na przyczyny wyróżniamy różne rodzaje bólów w stawach:

*Bóle powodowane przez urazy mechaniczne czy nadmierne obciążenie swoich stawów lub struktur je otaczających. Przede wszystkim jest efektem aktywności fizycznej, otyłości, nadwagi lub uprawiania sportu.

*Bóle stawu powodowane czynnikiem zapalnym. Najczęściej powodowany jest infekcją bakteryjną układu trawiennego, moczowo-płciowego, układu wymiany gazowej.

*Ból stawu o podłożu zwyrodnieniowym. Jest bardzo często związany z poważnymi chorobami. Przyczyną choroby o podłożu zwyrodnieniowym są zaburzenia w chrząstce stawowej.

*Ból powodowany przez RZS(czyli Reumatoidalne Zapalenie Stawów). Jest to przewlekła choroba, która atakuje nasze ręce, stopy a także inne stawy.

ból stawów - o czym świadczy i co zrobić

Jak łagodzić ból w stawach?

Leczenie bólu stawów zależy od jego przyczyny. Aby złagodzić ból, możemy:

*Odciążać stawy. Powinniśmy ograniczyć nadmierną aktywność, aby nie spowodować dalszych uszkodzeń.

*Okłady z lodu- zmniejszają objawy zapalenia stawu. Wykonuje się je 2–3 razy dziennie po 15 minut.

*Leki przeciwbólowe (paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane doustnie lub miejscowo) – można je stosować samodzielnie przez kilka dni, nie przekraczając zalecanych dawek.

Możemy ratować się lekami miejscowymi, takimi jak plastry i żele rozgrzewające. Wielu osobom pomaga hydroterapia (terapia wodą), a szczególnie balneoterapia, czyli terapia za pomocą kąpieli. Dodatkowo rozciągające ćwiczenia fizyczne i aktywność fizyczna. Najlepszym rozwiązaniem na bóle stawów działają: pływanie, jazda na rowerze i gimnastyka rozciągająca stawy. Jeśli ból stawów pojawił się wskutek urazu, bolące miejsce musimy schłodzić, a później rozgrzać. W radzeniu sobie z bólem mogą pomóc także doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, stosowane bez recepty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here