Ciąża dzień po dniu

0
2382
Ciąża dzień po dniu

Nadszedł taki czas w twoim życiu, że postanowiłaś wyjść za mąż i założyć rodzinę. Zastanawiasz się ciąż czy to aby odpowiedni moment na zajście w ciążę.
Kiedy już zdecydowałaś się na powiększenie grona rodzinnego i czujesz się przygotowana pod każdym względem do roli matki, stajesz się wówczas odpowiedzialna nie tylko za siebie ale także za dziecko, które ma zostać poczęte. Poczęcie dziecka wiąże się z wieloma zmianami w twoim dotychczasowym życiu. Zmieni się nie tylko organizacja mieszkania i czasu ale również wygląd ciała i całe twoje życie , które do tej pory było beztroskie.
Udało się, zaszłaś w upragnioną ciążę, a twoje łono od tego czasu jest zamieszkiwane przez maleńką, cudowną istotkę, która z dnia na dzień będzie się intensywnie rozwijać i rosnąć.
Błogosławiony stan w jakim obecnie się znajdujesz trwa około 40 tygodni. W tym czasie twoje ciało dostosowuje się do małego mieszkańca oraz zaczyna przygotowywać się do porodu. Warto wiedzieć jak wygląda ciąża dzień po dniu.

Chcesz wiedzieć jak rozwija się twoje dziecko i jak przebiega twoja ciąża dzień po dniu?

Chcesz wiedzieć jak rozwija się twoje dziecko i jak przebiega twoja ciąża dzień po dniu?W chwili odbycia owocnego stosunku płciowego plemniki zaczynają „wyścig” do komórki jajowej kobiety, która właśnie odbywa drogę z jajnika poprzez jajowód do jamy macicy. Kiedy jajeczko znajduje się w jajowodzie, na swojej drodze napotyka najsilniejsze męskie gamety, które otaczają je z każdej strony i próbują przedostać się do jego wnętrza, co jest niezbędne aby doszło do zapłodnienia, przekazania genów i późniejszego powstania zarodka. W momencie, kiedy jeden z najsilniejszych i najsprytniejszych plemników dostał się do wnętrza komórki żeńskiej, wówczas następuje połączenie się obu komórek, co skutkuje ich dalszym rozwojem.

Rozwój zarodka następuje podczas jednoczesnej, dalszej wędrówki do celu, czyli jamy macicy. Tam, tak zwana zygota usadawia się w jej ścianie, gdzie podejmuje dalszy rozwój.
Z każdym dniem komórki dzielą się i namnażają, aby w końcu przybrać kształt zarodka.
W trzecim tygodniu ciąży zarodek składa się z trzech warstw komórek, z których w późniejszym czasie powstaną odpowiednie narządy oraz części ciała. Jedną z najciekawszych i najpiękniejszych rzeczy, które dotyczą tego tygodnia ciąży, jest bijące serce dziecka.

Pierwszą warstwą jest endoderma, czyli wewnętrzna warstwa komórek i to właśnie z niej utworzą się takie narządy jak trzustka czy wątroba oraz narządy układu oddechowego np. płuca i tchawica twojego maleństwa. Drugą warstwą jest tak zwana ektoderma, czyli zewnętrzna warstwa komórek. Z niej także utworzą się odpowiednie narządy. Skóra, włosy i paznokcie powstały właśnie poprzez rozwój owej warstwy. Układ nerwowy, Wszystkie nerwy i połączenia nerwowe również są wynikiem rozwoju tej warstwy.

Trzecią warstwą jest mezoderma jest odpowiedzialna za największą ilość powstających z niej narządów i układów. Kości, układ moczowy, ośrodkowy układ nerwowy i mózg. Głowa i serce twojego dziecka, także są wynikiem rozwoju komórek należących do mezodermy. W środku tej warstwy znajduje się tak zwana struna grzbietowa, która przez pewien czas będzie pełniła funkcje pierwszego kręgosłupa twojego maluszka.

Czwarty i piąty tydzień ciąży

W czwartym tygodniu ciąży, twoje maleństwo właśnie ulokowało się w ścianie twojej macicy, gdzie pozostanie przez kolejne 36 tygodni, czyli do porodu. Wokół twojego maleństwa zaczyna pojawiać się płyn owodniowy oraz łożysko, które będzie pełniło ogromnie ważne funkcje na każdym etapie rozwoju. Czwarty tydzień jest okresem powstawania organów wewnętrznych. Proces ten zwany jest organogenezą i podczas niego tworzą się pierwsze narządy oraz układ krwionośny.

W piątym tygodniu życia twojego maleństwa następuje intensywny rozwój mózgu, zmysłów a także układu pokarmowego i oddechowego. Zaczyna się zarysowywać twarz dziecka, kształtować nosek, oczka oraz uszy. Co ważne, podczas wizyty u ginekologa dzięki badaniu ultrasonograficznemu będziesz mogła zobaczyć po raz pierwszy bicie serduszka twojego maluszka.

Kolejne tygodnie ciąży

Kolejne tygodnie ciążySzósty tydzień ciąży charakteryzuje się intensywnym rozwojem wątroby i serca. Wszystkie narządy wewnętrzne zostały ulokowane na swoich miejscach, gdzie pozostaną przez całe życie dziecka. Powstaje kręgosłup właściwy oraz kształtują się ręce i nogi. W siódmym tygodniu pojawiają się pierwsze mięśnie maluszka, dzięki czemu będzie ono w stanie poruszać się w twoim łonie. Oczka dziecka, zaczynają reagować na zmiany oświetlenia. U rąk i nóg, które są coraz dłuższe, zaczynają się wyodrębniać oraz wydłużać palce.

W ósmym tygodniu ciąży dziecko jest ukształtowane w taki sposób, że swoim wyglądem zaczyna przypominać człowieka. Następuje dalszy rozwój układu moczowego i płciowego, a palce przybierają ostatecznego kształtu. Jelita dziecka w dalszym ciągu się rozwijają. W dziewiątym tygodniu ciąży rozwijają się zmysły maleństwa np. zmysł smaku. Pojawiają się płuca, przepona oraz powieki pokrywające gałki oczne.

Dziesiąty tydzień rozwoju dziecka charakteryzuje się niemal idealnym podobieństwem maluszka do człowieka, pomijając wielkość głowy która jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. W jedenastym tygodniu twoje dziecko ma aż 4 cm długości! Następuje intensywny podział komórek nerwowych oraz pojawia się pierwsza linia włosów. Dwunasty tydzień ciąży zamyka pierwszy trymestr. Czerwone krwinki są stale produkowane przez szpik kostny, który przejmuje tę funkcję od wątroby. Trzynasty tydzień ciąży rozpoczyna drugi trymestr jej trwania. Twoje dziecko waży około 30 gram i ma 7 c długości! W tym czasie twoje dziecko rusza palcami, zaciska piąstki i nawet potrafi połykać otaczający go płyn owodniowy, który następnie zostaje wydalany wraz z moczem.

Czternasty tydzień ciąży i następne

W czternastym tygodniu rozwoju, dziecko potrafi otworzyć usta a jego zmysł dotyku właśnie się rozwija. Nogi dziecka się wydłużają i stają się dłuższe od rąk. Niebawem poczujesz jak aktywne jest twoje najukochańsze dziecko. Piętnasty tydzień charakteryzuje się rozwiniętym już zmysłem węchu maleństwa, a jego klatka piersiowa zaczyna się nieregularnie poruszać. Szesnasty tydzień. W tym czasie istnieje duże prawdopodobieństwo, że poczujesz pierwsze ruchy twojego dziecka. W jego oczkach zaczęła rozwijać się siatkówka.

Siedemnasty, osiemnasty i dziewiętnasty tydzień ciąży charakteryzują się dalszym rozwojem układu nerwowego. Serce twojego malucha jest na tyle duże, że możliwe jest usłyszenie go przez powłoki skórne przy pomocy stetoskopu. Dziecko zaczyna po woli poznawać rytm dnia i nocy. W twoim brzuszku dziecko ma bardzo dużo miejsca, dzięki czemu może ćwiczyć obroty, odpychanie się nóżkami oraz kręcić fikołki, co na pewno poczujesz.

Faza intensywnego wzrostu

Od dwudziestego do dwudziestego piątego tygodnia ciąży następuje faza intensywnego wzrostu dziecka, co zapewne zauważyłaś próbując założyć spodnie, w których chodziłaś jeszcze kilka tygodni wcześniej. Ruchy dziecka są na tyle silne i intensywne, że możesz dostrzec je na swoim ciele. Możesz zacząć dotykać swojego maleństwa, głaskać je oraz łaskotać przez powłoki skórne. Ten sposób kontaktu matki z dzieckiem z pewnością uspokoi maleństwo w przypadku zbyt intensywnych kopnięć. Dwudziesty piąty tydzień jest ostatnim tygodniem drugiego trymestru.

Trzeci trymestr ciąży

Dwudziesty szósty tydzień rozpoczyna trzeci i ostatni trymestr ciąży. Twoje dziecko waży już prawie kilogram i mierzy ponad 30 cm! Tkanka tłuszczowa zaczyna się gromadzić pod jego skórą, rozwojowi ulegają włosy, paznokcie a także pierwsze ząbki pozostające w dziąsłach. Od dwudziestego siódmego do trzydziestego tygodnia ciąży twojemu dziecku robi się coraz mniej miejsca, co z pewnością odczuwasz poprzez silne ruchy i odczucie przekręcania się dziecka w jamie macicy. Malec ma około 50 cm długości i potrafi otwierać i zamykać oczy, nie widzi jednak zbyt dobrze, ponieważ jego siatkówka wciąż się rozwija.

W trzydziestym pierwszym tygodniu dziecko jest zazwyczaj ułożone główkowo, czyli głową w dół i najprawdopodobniej pozostanie w ten pozycji aż do czasu rozwiązania, Dziecko w ty tygodniu może ważyć nawet 1600 gram. Trzydziesty drugi tydzień charakteryzuje się obecnością paznokci w paluszkach dziecka oraz zakończenie rozwoju układu kostnego.

Trzydziesty trzeci i trzydziesty czwarty tydzień ciąży to okres, w którym twoje dziecko zaczyna mieć bardzo mało miejsca do poruszania się z łatwością. Twoje ciało zaczyna przygotowywać się do nadchodzącego wielkimi krokami rozwiązania. Miednica rozszerza się, co może powodować uczycie bólu w dolnej części brzucha. Od trzydziestego piątego do czterdziestego tygodnia ciąży twoje dziecko jest całkowicie gotowe do przyjścia na świat. Jego płuca są doskonale rozwinięte, i gdyby maluszek pospieszył się,z przyjściem na świat, poradził by sobie. W tym czasie owłosienie zaczyna znikać z ciała dziecka i zostaje tylko w odpowiednich miejscach takich jak głowa.

Dziecko niebawem pojawi się na świecie, więc czas najwyższy pomyśleć o spakowaniu torby do szpitala.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here