Czyszczenie przepustnicy

0
1131
Czyszczenie przepustnicy

Samochody wyposażone w silniki Diesla posiadają element, którym jest przepustnica. Przepustnica połączona jest z pedałem gazu. Jej zadaniem jest zwiększanie lub zmniejszanie dopływu powietrza, które zasysane jest przez układ dolotowy zanim trafi do komory spalania. Kiedy kierowca naciska pedał gazu, przepustnica otwiera się, pozwalając zassać więcej powietrza, analogicznie jeśli kierowca puszcza pedał gazu, przepustnica zamyka się ograniczając dopływ powietrza do układu dolotowego. Zanim powietrze trafi do przepustnicy, przelatuje najpierw przez filtr powietrza, który oczyszcza powietrze z brudu i pyłów. W następnej kolejności powietrze przelatuje przez masowy przepływomierz powietrza (MAF), który przekazuje te dane do komputera i tej podstawie komputer dobiera odpowiednią dawkę benzyny.
Istotnym elementem są czujniki położenia przepustnicy. Reagują na każdy jej ruch i przekazują te dane do sterownika komputera sterującego pracą silnika.
Może zdarzyć się niestety, że przepustnica ulegnie zabrudzeniu. Sprawia to szereg problemów, albo nawet niemożność uruchomienia silnika.
Dobrą praktyką jest dbanie o ten element, czyli okresowe czyszczenie przepustnicy.
Przyczynami zabrudzonej i wadliwie działającej przepustnicy mogą być niska jakość tankowanego paliwa bądź zanieczyszczony filtr powietrza. Zabrudzenia te osiadają we wnętrzu przepustnicy i powodują niedomykanie się klapki znajdującej się w przepustnicy.
Czyszczenie przepustnicy nie jest procesem zbyt skomplikowanym. Przy mniejszych zabrudzeniach wystarczy użycie środka w spreju o popsikanie przepustnicy. Większe zabrudzenia wymagają jej demontażu i usunięcia przy pomocy na przykład pędzla oraz benzyny ekstrakcyjnej czy innego rozpuszczalnika.
W nowszych samochodach, po tych zabiegach, może być wymagana adaptacja przepustnicy przy pomocy interfejsu diagnostycznego.
Warto zadbać o przepustnicę w swoim samochodzie. Regularne czyszczenie przepustnicy pozwala wydłużyć jej żywotność. Zaniechanie tego może narazić użytkownika samochodu na spore koszty związane z zakupem nowej przepustnicy.

www.normalsi.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzekąski
Następny artykułModny wynajem samochodów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here