Kiedy dziecko połknie przedmiot – co powinnaś zrobić?

0
1906
dziecko połknie przedmiot

Blaski oraz cienie rodzicielstwa to temat na długie dyskusje. Oczywiście tychże ważnych jest wielu oraz rekompensują z powodzeniem wszystkie trudy wychowywania dzieci. Musimy natomiast zdawać sobie sprawę z faktu, iż na naszą pociechę, zwłaszcza w pierwszym czasie życia czyha mnóstwo niebezpieczeństw. Składają się one bezpośrednio z istotnym oraz nieodzownym poznawaniem świata przez maleństwo. Chce ono za wszelką cenę osobiście zbadać każdy ciekawy przedmiot, najlepiej przez spróbowanie, jak smakuje. Zatem tylko krok do zadławienia oraz zakrztuszenia.

Jak się zachować, jeśli dziecko połknie ciało obce?

Pierwszą oraz pierwszą radą jest utrzymanie zimnej krwi. Nie można nam panikować oraz wpadać w popłoch. Bez względu na to, lub dziecko jest nieco w buzi, lub już rozpoczyna się dławić, czy kasłać, nie pozwólmy sobie na pochopne działania. Na tyle, na ile to możliwe, w miarę spokojnie oraz łagodnie postarajmy się zweryfikować sytuację. Nie przestraszmy dziecka – jeśli ciało obce jeszcze nie zostało połknięte przez dziecko, jest szansa, iż uda nam się je wydobyć.
Po pierwsze zajrzyj do buzi małego oraz gdy cel jest widoczny – postaraj się go może uchwycić oraz wyjąć. Nie rób po omacku – możesz zaszkodzić dziecku i wrzucić go dużo do przełyku.

Resuscytacja małych dzieci

Sztuczne oddychanie polega na wdmuchiwaniu powietrza metodą usta-usta oraz na uciskaniu klatki piersiowej. Rozpoczętej prac nie należy przerywać do czasu przybycia pogotowia. Normą jest rytm 2 wdechów na 30 uciśnięć, natomiast u dzieci resuscytację rozpoczyna się od 5 wdechów ratowniczych. W przypadku dzieci do 1 roku życia uciskanie klatki piersiowej składa się przy pomocy dwóch kciuków. Jeśli reanimacji wymaga dziecko starsze, masaż serca można zrobić przy pomocy jednej lub dwóch dłoni, dostosowując siłę nacisku do wagi oraz wieku malucha.

jak pomóc dziecku, które zakrztusi się czymś

Gdy cel jest na tyle mały, iż swobodnie minie gardło, może się okazać, że nie ma potrzeby leczenia go za wszelką cenę. Niestety niejednokrotnie nie mamy pojęcia, co dziecko połknęło. Gdy dziecko jest na tyle wielkie, iż może nam powiedzieć, co stanowiło w buzi, spróbujmy określić, lub nie był to duży czy niebezpieczny przedmiot, taki jak baterie, które w żołądku potrafią ulec rozszczelnieniu i być źródłem wycieku toksycznej substancji. Szkło oraz duże krawędzie to ryzyko perforacji żołądka czy jelit, dobrym rozwiązaniem jest natychmiastowa interwencja lekarska.

Lub w każdym przypadku należy odwiedzać pediatrę?

Chociażby z pozoru bezpieczne plastikowe przedmioty w rękach naszego dziecka potrafią być zagrożeniem dla jego zdrowia i bezpieczeństwa. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż mały element może dostać w ścianie przełyku, żołądka czy jelit. W każdej sytuacji związanej z połknięciem przedmiotu przez dziecko należy udać się do lekarza. Oceni on ryzyko powikłań oraz iż w łagodnym wypadku zaleci czekanie na wydalenie ciała obcego.

Czego możemy się spodziewać podczas pobytu w szpitalu?

Pierwszym etapem będzie wywiad medyczny. Specjalista wypyta nas o jakości i okres połknięcia przedmiotu, potem zleci badanie RTG klatki piersiowej oraz brzuszka dziecka. Prześwietlenie ukaże lokalizację połkniętego przedmiotu przez dziecko oraz pozwoli dobrać formę działania w kolejnych etapach. Gdy nie będzie okazji do działania operacyjnego oraz interwencji chirurgicznej, może się okazać, iż przedmiot zostanie usunięty na przykład w trakcie zabiegu endoskopowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here