Dziecko w podróży

0
626
Dziecko w podróży

Gdy rodzina powiększa się musi zreorganizować wiele aktywności, które do tej pory były stosunkowo proste. Jedną z nich są wyjazdy. Konieczność zadbania o dziecko, zapewnienia mu rozrywki i niezbędnego komfortu spędzają sen z powiek rodziców. Warto przygotować się do zbliżającego się wyjazdu, aby uniknąć później niepotrzebnego stresu i dezorganizacji. Specyfika podróżowania z dzieckiem jest zróżnicowana – zależy przede wszystkim od wieku dziecka i środka transportu. Stosunkowo łatwo podróżuje się z niemowlakiem, który zazwyczaj jest spokojny i przesypia większość czasu. Nie jest dużym problemem także wyjazd z nastolatkiem, który potrafi zająć się sobą i znieść pewną niewygodę. Największym wyzwaniem jest kilkuletnie dziecko w podróży. Ze względu na wrodzoną ciekawość świata i ruchliwość trudno jest mu dostosować się do sytuacji wymagającej spokojnego zachowania i przebywania w pozycji siedzącej przez dłuższy okres czasu.

Dziecko w podróży

Dziecko w podróżyWzględnie najwygodniejszym środkiem komunikacji jest własny samochód. Daje on dużą niezależność, pozwalając robić przerwy w podróży wtedy, gdy jest to konieczne. W aucie możemy spokojnie zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy dla dziecka i nie musimy się przejmować towarzystwem osób postronnych. Długa jazda autem np. nad morze lub za granicę jest jednak męcząca dla małego dziecka – konieczne jest, aby jeden z rodziców czymś je zajął, można też rozważyć jazdę w godzinach nocnych, którą dziecko prześpi. Podróż autobusem z małym dzieckiem nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Długa jazda w pozycji siedzącej, bez możliwości zrobienia przerwy na rozruszanie się, może spowodować drażliwość dziecka. Dodatkowo jest ono też narażone na chorobę lokomocyjną.

Lepszą alternatywą jest pociąg. Jest w nim zwykle więcej miejsca i dziecko może chodzić. Na miejscu jest toaleta, a mały podróżnik nie jest narażony na chorobę lokomocyjną. Dzieci z natury lubią pociągi, dlatego taki wyjazd może być dla nich dużą atrakcją. Na niektórych dalszych trasach można wykupić miejsca w wagonie sypialnym i wygodnie przespać całą podróż. Największym wyzwaniem jest lot samolotem z małym dzieckiem. W tym wypadku przestrzeń dla dziecka jest bardzo ograniczona. W samolocie jest wielu pasażerów, którzy mogą czuć się niekomfortowo przy płaczącym dziecku. Dodatkowo lot samolotem naraża nas na nieprzyjemne odczucia związane z turbulencjami i zmianami ciśnienia. Główną zaletą jest krótki czas lotu do większości miejsc wypoczynku wakacyjnego.

Fotelik samochodowy

Zajmijmy się jednak najwygodniejszą opcją podróży z dzieckiem czyli podróżą własnym samochodem. Zgodnie z polskim prawem, niezbędny w takim przypadku jest posiadanie specjalnego fotelika do przewozu dzieci. Jak jednak wybrać ten, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni? W sklepach można znaleźć wiele różnych modeli o różnych parametrach i właściwościach, dlatego wybór tego jednego może być nie lada problemem.

Fotelik samochodowyPrzede wszystkim nie kupujemy fotelika na wyrost, sądząc że wystarczy on nam na dłużej. Odpowiedni fotelik nie może być ani za mały ani za duży. Powinien być idealnie dobrany do wzrostu naszego dziecka, gdyż tylko wtedy zapewni mu maksimum bezpieczeństwa podczas podroży. Równie istotnej jest to aby raczej unikać fotelików używanych. Niesie to ryzyko kupna fotelika uszkodzonego lub powypadkowego. Dużo bardziej rozsądnym wyjściem będzie kupno fotelika nowego, atestowanego z aktualną gwarancją producenta.

Odpowiedni fotelik samochodowy musi być dostosowany do wagi, wzrostu oraz wieku dziecka w nim podróżującego. Oprócz tego musi również pasować do naszego samochodu. Chodzi tu głównie o sposób mocowania go na tylnej kanapie auta. Sprawdźmy również czy dany fotelik ma wszystkie niezbędne atesty bezpieczeństwa.

Istotną kwestią jest również wybór miejsca do zamontowania fotelika. Jeśli jest taka możliwość to najbezpieczniejsze miejsce do zamontowania fotelika to środek tylnej kanapy. Jeśli nie ma takiej możliwości to fotelik powinniśmy zamontować za fotelem pasażera. Istnieje także możliwość zamontowania fotelika z przodu, na miejscu pasażera tyłem do kierunku jazdy. Podczas montażu w ten sposób musimy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, aby wyłączyć poduszkę powietrzną w tym miejsc, gdyż jej uruchomienie może być niebezpieczne.

Fotelik a prawo

Wszelkie prawne ustalenia dotyczące używania fotelika samochodowego określa ustawa Prawo o ruchu drogowym. Znajdziemy tam odpowiedzi na wszystkie nasze pytania. Przede wszystkim określony tam jest wzrost dzieci, które muszą być przewożone w foteliku. Chodzi o granicę 150 cm. Istnieją oczywiście wyjątki od tej reguły. Po szczegóły odsyłamy do pełnego tekstu ustawy. Co ciekawe przed nowelizacją ustawy oprócz wzrostu dziecka ważny był też jego wiek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here