Jak wyciągnąć kleszcza?

0
1073
Jak wyciągnąć kleszcza?

Kleszcze są bardzo niebezpieczne. Te niewielkie stworzenia przenoszą groźne dla organizmu ludzkiego choroby. Zarówno borelioza jak i odkleszczowe zapalenie mózgu mogą skończyć się nawet śmiercią. Warto więc wiedzieć w jaki sposób można się skutecznie chronić przed kleszczami, a także jak należy kleszcza usunąć, gdy już się wgryzie w skórę człowieka.

Gdzie można złapać kleszcza?

Panuje powszechne przekonanie dotyczące tego, że kleszcza można złapać jedynie w lesie. Coraz częściej zdarzają się jednak przypadki, gdy kleszcz wgryzie się na spacerze w parku w centrum miasta lub podczas zabawy na trawniku przed domem. Trzeba zachować więc czujność przez cały czas. Wybierając się na spacer w miejsce, gdzie jest wysokie prawdopodobieństwo tego, że występują kleszcze trzeba się odpowiednio ubrać. Spodnie z długimi nogawkami to absolutna podstawa. Przydatne będzie także nakrycie głowy oraz spryskanie ciała preparatem odstraszającym kleszcze, który można kupić w każdym punkcie aptecznym.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Pomimo stosowania środków bezpieczeństwa, może się zdarzyć, że kleszcz ugryzie. Wówczas interwencję trzeba podjąć jak najszybciej. Najmniejsze ryzyko zarażenia się chorobą od kleszcza występuje w pierwszych dwudziestu czterech godzinach od ugryzienia. Po każdym spacerze należy wziąć kąpiel i dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze najchętniej wgryzają się w fałdy skórne, gdzie jest ciepło i wilgotno. Jak wyciągnąć kleszcza – przede wszystkim szybko i skutecznie.

Usuwanie kleszcza

Pod żadnym pozorem nie wolno smarować okolicy kleszcza tłuszczem, gdyż może to spowodować wymioty i zwiększyć ryzyko zakażenia. Kleszcza najprościej usuwa się przy pomocy pincety lub specjalnych kleszczołapek. Trzeba podważyć delikatnie odwłok, a następnie zdecydowanym ruchem usunąć insekta. Ważne, aby usunąć go w całości. Można próbować zrobić to samemu lub też można udać się do najbliższego punktu lekarskiego i poprosić pielęgniarkę o usunięcie kleszcza. Na wszelki wypadek można wyciągniętego kleszcze oddać do laboratorium aby zbadać czy nie był on nosicielem boreliozy.

www.tubator.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić pizze
Następny artykułProste pisanie listu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here