Karmienie piersią w ciąży

0
1369

Karmienie piersią w ciąży u niektórych osób wzbudza sensację. Istnieją przekonania, iż jest to wręcz niebezpieczne zarówno jak matki, jak i dla dziecka znajdującego się w jej łonie. Nic bardziej mylnego.

Karmienie piersią w ciąży

Karmienie piersią w ciążyNatura tak stworzyła kobietę, by ta była w stanie wykarmić równocześnie dwójkę dzieci. Jeśli tylko lekarz stwierdzi, że ciąża przebiega prawidłowo i bez żadnych komplikacji, a sama matka będzie czuła się na siłach, może karmić swoje pierwsze dziecko piersią w okresie kolejnej ciąży. Bez obaw, pokarmu na pewno wystarczy dla całej dwójki. Błędem jest mówienie, że starsze dziecko będzie zabierało młodszemu, temu dopiero co rozwijającemu się w brzuchu, cenne składniki odżywcze i minerały. Z pewnością wystarczy ich dla wszystkich, choć prawdą jest, iż w okresie ciąży pokarmu może być nieco mniej niż dotychczas.

Na co zwrócić uwagę?

Należy jednak pamiętać, że jeśli podczas karmienia piersią w ciąży, kobieta poczuje jakikolwiek dyskomfort lub ból, należy niezwłocznie zaprzestać karmienia i udać się na wizytę do lekarza prowadzącego ciążę. Bóle nie muszą od razu oznaczać powikłań, aczkolwiek warto to sprawdzić, choćby dla świętego spokoju. Mogą to być bóle piersi, które oczywiście w okresie ciąży są czymś zupełnie normalnym i często spotykanym. Niewykluczone, że mogą one być na tyle silne, ze będą wręcz uniemożliwiały karmienie nawet tym najbardziej zmobilizowanym matkom. Natomiast bóle w podbrzuszu lub w okolicach dróg rodnych są już znacznie poważniejsze i powinny wiązać się z jak najszybszym odstawieniem dziecka od piersi.

Wszystko zależy od możliwości naszego organizmu

Każda matka kocha swoje dziecko i chciałaby, by posilało się ono pokarmem z jej piersi jak najdłużej. Trzeba jednak myśleć też o sobie i o możliwościach własnego organizmu. Nie ma sensu wystawiać się na ryzyko, obniżenie odporności i ogólne osłabienie organizmu zwłaszcza wtedy, gdy pod piersią nosimy drugie dziecko. Musimy dbać o nie, ale przede wszystkim też o siebie. Pamiętajmy, ze maluszek w brzuchu czuje emocje matki i mają one na niego znaczący wpływ. Gdy matka się denerwuje, dziecko również. Jest to nierozerwalna więź, potwierdzona wieloma badaniami i obserwacjami. Pamiętajmy więc, by zwracać szczególną uwagę na przebieg ciąży. Powinna ona być spokojna i bez komplikacji, bo wszystko dociera do naszego rosnącego malucha.
W razie jakichkolwiek wątpliwości mamy lekarz z pewnością je wszystkie rozwieje i odpowie na pytania dotyczące ciąży i karmienia piersią w ciąży.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here