Łożysko po porodzie

0
1341
Łożysko po porodzie

Każda kobieta w pewnym momencie swojego życia zaczyna myśleć o założeniu rodziny. Zachodzi w ciążę i czeka do nadejścia na świat upragnionego maleństwa. Jednak poród dla każdej kobiety jest bardzo dużym stresem i wiąże się też z ogromnym wysiłkiem i psychicznym i fizycznym. Kiedy już urodzisz swoje, malutkie cudeńko, nagle okazuje się, że to nie koniec. Trzeba jeszcze urodzić łożysko.

Łożysko po porodzie

Łożysko po porodzieŁożysko to worek z naczyń krwionośnych, od którego odchodzi pępowina. Nazywane jest to popłodem. Łożysko do czasu porodu tworzyło zabezpieczenie dla naszego dzidziusia. Dostarczało mu tlen i wszystkie inne składniki mineralne, które pomagały w utrzymaniu ludzkich czynności. Łożysko po porodzie przestaje być już potrzebne, więc się je wydala.
Rodzenie łożyska jest już dużo łatwiejszą i przyjemniejszą sprawą dla kobiety, gdyż nie trzeba wkładać w to tyle wysiłku, co w rodzenie dziecka. W większości przypadków łożysko samo wychodzi, bez ingerencji rodzącej. Położna uciska lekko brzuch, by ułatwić ten poród. Gdy jednak idzie to zbyt długo, wystarczy kilka parć i już po wszystkim. Trwa to od kilku minut do pół godziny.

Poród łożyska

Kobieta w tym czasie przytula już swoje maleństwo, więc nawet nie musi się skupiać na porodzie łożyska. Przystawienie dziecka do piersi ułatwia poród łożyska, gdyż podczas karmienia wydalana jest oksytocyna. Jest to hormon, który powoduje skurcze macicy.
Położna łożysko usuwa ręcznie. Przy cesarskim cięciu może delikatnie pociągać za pępowinę, by wychodziło szybciej. Ważne jest, by łożysko wyszło całe, nieuszkodzone. Gdy jednak tak się stanie trzeba usuwać resztki łożyska z macicy, poprzez odsysanie, zwane łyżeczkowaniem. To już jest mało przyjemną sprawą dla rodzącej, jest ona w pełnym znieczuleniu i potem mało co pamięta.

Łożysko po porodzie wygląda jak pusty worek, jest lekko pomarszczone, przypomina trochę płat mózgowy. Jest dość elastyczne i ma lekko siny kolor. Po jego porodzie powstaje rana, z której potem sączą się odchody poporodowe. To tak zwany połóg. Trwa on do 6 tygodni. Ważne jest, by obserwować te odchody, czy nie nasilają się albo nie zmieniają koloru czy zapachu, bo to może świadczyć o rozwijającym się zakażeniu w macicy. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza. Zdarzały się przypadki, kiedy to dziecko rodziło się z łożyskiem na główce. Mówiono wtedy, że jest urodzone w czepku, czyli pod szczęśliwą gwiazdą.
W niektórych religiach wierzą w zdrowotną moc łożyska.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here