Nawracająca gorączka bez innych objawów – czy trzeba się niepokoić?

0
2473
gorączka

Temperatura bez dodatkowych objawów u dorosłego

Mówiąc o temperaturze jesteśmy do czynienia z zwiększoną ciepłotą ciała, której stopień sięga co najmniej 38 stopni. Temperaturze niejednokrotnie współtowarzyszą kolejną choroby, a może nastąpić jako pojedynczy symptom. Niestety zdarza się również, iż zlokalizowanie źródła tego stanu nie jest dobre chociażby dla najlepszych specjalistów, a w medycynie używany jest termin „temperatury o nieznanej etiologii” (FUO) . Decyduje się nim temperaturę, która nie mija instynktownie czy nawraca kilkakrotnie i nie udało się sprecyzować jej źródła mimo standardowo wykonanej diagnostyki. Powodów długo utrzymujące się temperatury u dorosłego może być tak mnóstwo, za potencjalne uważa się niejednokrotnie:
•zakażenia – przy zakażeniach możliwym podłożem że być gruźlica, jak także ropnie oraz infekcyjne zapalenie wsierdzia,
•dolegliwości autoimmunologiczne – potrafią zatem żyć na przykład zaburzenia układowe tkanki łącznej,
•nowotwory złośliwe – są to zwykle nowotwory związane z systemem chłonnym oraz krwiotwórczym (w tym na przykład białaczka, chłoniak Hodgkina, chłoniaki nieziarnicze, lub zespoły mielodysplastyczne), a również rak wątroby, nerki itp,
•środki – stosowanie pewnych preparatów także może doprowadzić do nastąpienia temperatury, w szczególności podczas zażywania penicylina czy sulfonamidy,
•inne etiologie – do innych etiologii możemy zakwalifikować pomiędzy innymi nawrotową zatorowość płucną, marskość oraz alkoholowe zapalenie wątroby, nieswoiste zapalenie jelit.
Bmezobjawowa teperatura, której nie współtowarzyszą inne objawy, może czasem nastąpić u nosicieli wirusa HIV i osób z neutropenią. Narażone są również osoby, które występowała w krajach tropikalnych a nie informacją o zakażeniu. Rozwój dolegliwości jest niezwykle odmienny rozwój, czasami zdarza się, iż stan jej wylęgania jest do paru miesięcy czy chociażby lat.

Na pewno wystąpienie wysokiej temperatury, która w dodatku długo się utrzymuje, winna wzbudzić u Ciebie niepokój. Twój organizm daje znaki, iż coś złego się dzieje, a Ty powinnaś to jak najszybciej skonsultować z specjalistą. Lekarz zleci odpowiednie analizowania, a potem w współzależności od etiologie temperatury, zaleci postępowanie terapeutyczne.

przyczyny gorączka brak innych objawów

Temperatura u dziecka bez dodatkowych objawów

Zwiększona gorączka u malucha zawsze wzbudza niepokój u rodziców oraz jest dostępne. Natomiast powinnaś wiedzieć, iż nie zawsze temperatura musi zwiastować niebezpieczny stan. Czasami jest jako dodatkowy symptom przy ząbkowaniu, poza tym może nastąpić podczas choroby bakteryjnej czy wirusowej, które zwyczajnie nie stanowią dużego niebezpieczeństwa dla maluszka. Wysoka temperatura może również pojawić się w wypadku choroby dróg moczowych czy rumienia nagłego (odmiennie określanego jako „trzydniówka” czy „szósta dolegliwość”). Zaburzenie to przejawia się zazwyczaj podwyższoną temperaturą utrzymującą się przez blisko 2-4 dni. Po tym okresie jest jej gwałtowny spadek, oraz współtowarzyszy temu wysypka, która pojawia się często na tułowiu. Zmiany i nie powinny budzić lęku, znikną po zaśnięciu małego oraz nie będzie po nich żadnych śladów.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here