Noworodek a niemowlę

0
327
Noworodek a niemowlę

Dziecko w czasie swojego życia przechodzi wiele etapów, które różnią się od siebie. Każdy z nich charakteryzuje się szczególnymi cechami oraz stawia pewne wymagania przed rodzicami młodego człowieka. O co więc całe zamieszania? Każdy rozróżnia chociażby dziecko w wieku przedszkolnym od dojrzewającego nastolatka. Gorzej sprawa wygląda z początkowymi etapami rozwoju. Temat tego wpisu to noworodek a niemowlę, ponieważ terminy te często są są używane przez ludzi w naszym społeczeństwie zamiennie. Trzeba pamiętać, że wcale nie oznaczają one tego samego!

Okres noworodkowy w życiu dziecka zaczyna się w chwili jego urodzenia

Umownie trwa on do 28 dnia życia. Z kolei niemowlakiem młody człowiek jest od 28 dnia do końca 12 miesiąca swojego istnienia. Jak widać, różnica jest dość istotna. Dotyczy jednak nie tylko dat.

Okres noworodkowy w życiu dziecka zaczyna się w chwili jego urodzeniaPodczas okresu noworodkowego u dziecka zachodzą różne czynności i przemiany w narządach. Młody organizm przystosowuje się do życia poza organizmem matki, w nowym dla niego środowisku. Skóra może być pokryta mazią płodową, na głowie mogą występować niewielkie plamki, ciało charakteryzuje się drobnymi włoskami, które samoistnie odpadają. Noworodek może mieć wahania temperatury ciała. U nowo narodzonych dzieci wykonuje się pewne badania przesiewowe. Mają one wykluczyć wrodzone zaburzenie przemian aminokwasów i wrodzoną niedoczynność tarczycy. U noworodków, szczególnie u dziewczynek, niejednokrotnie występują uszkodzenia stawów biodrowych, co może nieść poważne konsekwencje. Dlatego też zazwyczaj wykonuje się badanie tych stawów.

Noworodek a niemowlę

Czym różni się okres niemowlęcy? Zjawiska i zmiany, które u noworodków przypominają chorobę, lecz nią zazwyczaj nie są, u niemowlaków powinny się stabilizować. Teraz dziecko może się skutecznie rozwijać. Chodzi tu o jego ciało, psychikę i umysł. Niemowlę jest odżywiane oczywiście mlekiem matki, jednak po 6 miesiącach wprowadza się także produkty wspomagające ten proces. Dziecko zaczyna wydawać pierwsze dźwięki zbliżające go do umiejętności mówienia, rusza też głową i rączkami. Na początku niemowlę przesypia większość dnia, z czasem ilość godzin potrzebnych mu do wypoczęcia powoli się zmniejsza. Pod koniec okresu niemowlęcego dziecko może już samodzielnie zmieniać pozycję leżącą na siedzącą, wydawać dźwięki coraz bardziej przypominające mowę, a także reagować na swoje imię. Niemowlaki chwytają też w rączki różne przedmioty znajdujące się w pobliżu i przekładają je na bok.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here