Noworodek nie chce jeść

0
998
Noworodek nie chce jeść

Dlaczego noworodek nie chce jeść zastanawiają się często rodzice.
Przyczyn może być kilka. Niekiedy brak apetytu nie wynika z choroby, lecz z gustów smakowych.

Noworodek nie chce jeść

Noworodek nie chce jeśćBrak apetytu może być spowodowany także strachem tzn. podano butelkę mleka niemowlęciu w pośpiechu, bądź zdenerwowaniu. Jeżeli maluszek raz się wystraszy, już może nie chcieć w ogóle jeść. Podczas karmienia piersią zarówno ty, jak i dziecko powinniście czuć się komfortowo. Dobrze jest sobie znaleźć w domu jakieś ustronne miejsce, w którym nikt wam nie przeszkodzi. W miejscu gdzie jest głośno, lub jest podwyższona temperatura będzie niespokojne i nie będzie chciało zjeść. Pozycja dziecka podczas karmienia gra także bardzo dużą rolę. Noworodek nie może być karmiony, leżąc płasko. Unieś mu główkę. W czasie karmienia do brzuszka dziecka może dostać się powietrze. Wtedy dziecku powinno się odbić

Co zrobić, żeby dziecko nie zasnęło, zanim zje?

Najlepiej podczas karmienia nie nakrywać maluszka kocykiem, wtedy najczęściej dzieci zasypiają :). Dobrym sposobem jest pocieranie główki bądź brzuszka lekko zwilżoną szmatką. Dziecko będzie czuło chłód i trudniej mu będzie zasnąć podczas karmienia, a o to właśnie nam chodzi :).

Karmienie starszego niemowlęcia

W przypadku, gdy maluszek już troszkę dorósł unikaj zbyt intensywnych smaków np. nadmiernie kwaśnych, słonych, czy nawet słodkich. Jeżeli niemowlę umie już jeść samemu, pozwól mu na to, może wtedy zje więcej. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, każdy maluszek jest inny, do każdego trzeba podchodzić z innym nastawieniem bądź nastrojem.

Kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza?

Jeżeli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, jest pogodne, wesołe, chętnie się bawi i śpi spokojnie w nocy nie trzeba od razu biec do lekarza.

Warto jednak się udać, gdy niemowlę:

  • nie chce jeść już ponad tydzień;
  • nie rośnie;
  • prawidłowo nie przybiera na wadze;
  • często chodzi smutne;
  • ma kłopoty ze snem
  • ma wzdęty brzuszek.

Objawy typu wzdęty brzuszek, złe samopoczucie, spadek masy ciała może świadczyć o alergii pokarmowej, bądź też celiakii.
Gdy jednak maluszek jest blady, szybko się męczy, nie ma siły może cierpieć na anemię. Zdarza się, że dziecko nie ma apetytu, bo przeszkadza mu np. zatkany nosek, katar bądź kaszel. Jeśli mimo to u dziecka występuje brak apetytu warto uzupełnić jego dietę specjalistycznymi preparatami stosowanymi w zaburzeniach wzrastania. Owe produkty dostarczają więcej białka, kalorii i tłuszczu, niż zwykłe mleko. Produkty te są dostępne bez recepty w każdej aptece.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here