Objawy kleszcza

0
2133
Objawy kleszcza

Kleszcze w początkowym stadium są niewielkie i niemalże niezauważalne. Wiele osób chorujących na boreliozę nie przypomina sobie nawet ukąszenia. Dlatego też niezwykle ważne są pierwsze objawy i rozpoczęcie leczenia. Oczywiście warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie każde ugryzienie kleszcza wiąże się z zachorowaniem na różnego rodzaju choroby. Tylko niektóre z pasożytów przenoszą niebezpieczne choroby.

Objawy kleszcza

Objawy kleszczaPierwszym objawem może być pojawiający się w okresie około tygodnia po ugryzieniu tak zwany rumień wędrujący. Jest on jest czerwony w środku i im dalej od środka staje się bardziej blady, a na brzegach jest tak samo czerwony, jak w środku. Objaw ten jednak nie zawsze występuje. Czasem mimo zakażenia boreliozą objaw taki nie występuje. Jeżeli jednak ktoś zauważy coś takiego na swoim ciele, to powinien niemal od razu zgłosić się do lekarza. Borelioza im szybciej zostanie wykryta, tym prościej będzie ją wyleczyć. Objawy kleszcza są inne przy wystąpieniu zapalenia mózgu. Wtedy przypominają one nieco grypę.

Chora osoba odczuwa silne bóle głowy, stawów, mięśni, a także ma stan podgorączkowy. Organizm człowieka jest w stanie zwalczyć chorobę, czasem jednak przemienia się ona i wchodzi w drugą, znacznie bardziej niebezpieczną fazę. Może dojść nawet do stanu zapalnego rdzenia kręgowego albo mózgu. Innymi objawami może być również niedowład kończyn, zaburzenia świadomości, w tym zaburzenia widzenia.

Objawy nie są natychmiastowe

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że borelioza nie musi objawiać się od razu w organizmie. Czasem objawy występują nawet po kilku latach od ugryzienia. Wtedy osoba zakażona cierpi na ból gardła, bóle głowy. Ponadto mogą wystąpić zaburzenia mowy, ciężkie zawroty głowy, dreszcze, gorączka. Wtedy warto zrobić sobie badania na obecność boreliozy w organizmie. Boreliozy nie da się niestety wyleczyć całkowicie, przynajmniej jeżeli jest już w zaawansowanym stadium. Wtedy możliwe jest tylko leczenie jej objawów i zmniejszanie ich intensywności.

Osoba zakażona musi leczyć się już do końca życia. Podsumowując można powiedzieć, że objawy ugryzienia kleszcza czasem mogą być niezauważalne, a czasem występują od razu. Dlatego zaraz po każdym ugryzieniu, jeżeli się o nim wie, konieczne jest zrobienie sobie badań. Wszystkie choroby przenoszone przez kleszcza można leczyć o ile będą szybko rozpoznane. Im mniej czasu minęło od zachorowania, tym większe prawdopodobieństwo że będzie można wyleczyć chorobę.

Fakty i mity o kleszczach

Jeśli jesteśmy już przy temacie kleszczy i wszystkim co z nimi związane to spróbujmy obalić kilka mitów dotyczących tych niebezpiecznych stworzeń, oraz przytoczyć kilka istotnych faktów, które mogą być nam bardzo przydatne.

W niektórych kręgach można usłyszeć opinie, że kleszcze aby przeżyć potrzebują regularnych „dostaw” świeżej ludzkiej krwi. Oczywiście jest to mit. Kleszcze potrzebują krwi do życia. DO tego aby przeobrażać się kolejno z larwy w nimfę i postać dorosłą. Lecz nie musi to być wcale krew człowieka. Tak na prawdę kleszcze żywią się krwią małych ssaków, ptaków czy leśnych gryzoni. Jedynie wtedy gdy mają do takiej krwi utrudniony dostęp atakują człowieka. Innym często powielanym mitem jest fakt, że kleszcze same chorują na boreliozę. Jest to nieprawda. Kleszcze jedynie przenoszą tę groźną chorobę, same na nie zapadają.

Fakty i mity o kleszczachRozmawiając na temat kleszczy na pewno nie raz słyszałeś, że żyją one tylko i wyłącznie w lasach i właśnie tam powinniśmy się czuć zagrożeni. Częściowo jest to prawda, ponieważ właśnie takie środowisko kleszcze lubią najbardziej. Nie znaczy to jednak, że nie znajdziemy ich w innym miejscach. Otóż okazuje się, że te małe zwierzęta równie dobrze czują się w mniejszych parkach czy nawet na trawnikach w środku miasta. Lubią ciepłe (ale nie gorące) miejsca, nieco zacienione i wypełnione roślinnością. Jeśli jesteśmy już przy temacie temperatury to warto wspomnieć, że kleszcze nie są aktywne jedynie latem. Ostatnio coraz częściej można je spotkać także na przykład we wrześniu czy październiku.

Innym często powielanym mitem jest stwierdzenie, że kleszcz natychmiast po przeskoczeniu na ludzie ciało wkłuwa się aby pobrać krew. Otóż nie do końca. Kleszcze najpierw szukają najbardziej dogodnego miejsca do wkłucia. Szukają takich miejsc gdzie jest spokojnie, cicho, skóra jest dość cienka oraz jest ograniczony dopływ czynników zewnętrznych. Są to na przykład pachwiny czy miejsca zgięcia łokcia. Jako że takie poszukiwania dogodnego miejsca mogą zająć trochę czasy to po powrocie ze spaceru warto dokładnie przejrzeć swoje ciało oraz skrupulatnie wytrzepać odzież, gdyż kleszcz może zaatakować nawet następnego dnia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here