Objawy malarii

0
1071

Malaria, określana zimnicą bądź niegdyś febrą, jest tropikalną dolegliwością spowodowaną poprzez pasożyty z rodzaju Plasmodium. Do zarażenia dochodzi podczas ukłucia poprzez zarażoną samicę komara z typu Anopheles. Owad wraz ze śliną wprowadza do własnego systemu pasożyta, jaki idzie do wątroby, gdzie podlega zmienieniu oraz namnożeniu. We współzależności od rodzaju Plasmodium stadium to trwa od 5 do 15 dni oraz nie powoduje żadnych symptomów. Czujemy się w pełni zdrowi oraz nieświadomi zbliżającego się zagrożenia. W następnym kroku dolegliwości pasożyt atakuje czerwone krwinki, w których znów namnaża się. Dochodzi do wysiewu potomnych do osocza, co sprawia rozpad własnych krwinek. W owym stadium towarzyszy pacjentowi specyficzna dla malarii niezwykle wysoka temperatura i dreszcze. Namnożony pasożyt atakuje jeszcze liczniej czerwone krwinki oraz cykl powtarza się aż do śmierci gospodarza bądź jest zatrzymany, gdy zastosujemy w porę właściwe środki.

Objawy malarii

Objawy malariiNim pojawią się objawy malarii (od czasu zarażenia), jakie pozwalają na zidentyfikowanie dolegliwości – musi minąć dużo czasu, chociażby kilkadziesiąt dni. Jest to tzw. czas wylęgania malarii, natomiast jego długość ma ścisły związek z tym jaki typ pasożyta dokonał zakażenia. Niestety, pierwsze objawy tejże dolegliwości są mało charakterystyczne, więc jej zidentyfikowanie stanowi kłopot. Pierwsze objawy malarii pojawiają się zazwyczaj po 10-14 dniach od zakażenia. Pierwszą fazę dolegliwości łatwo jest pomylić ze zwykłym zaziębieniem bądź grypą. Na tym poziomie u chorego występują złe nastawienie, zmęczenie, bóle mięśni oraz głowy i temperatura z dreszczami oraz potami. Temperatura może pojawiać się regularnie, falami – w 24 godzinnych odstępach, co dwa, trzy dni, czy także pojawiać się nieregularnie. Rzeczonym symptomom mogą towarzyszyć wymioty, nudności, biegunki oraz żółtaczka. Symptomami kolejnymi malarii mogą być duszności, bóle mięśni, bóle kręgosłupa oraz zaburzenia świadomości. W zimnicy system chorego jest sukcesywnie wyniszczany. Także w zależności od tego, którym rodzajem zarodźca człowiek został zakażony, tzn. we współzależności od długości czasu jego rozwoju płciowego w komórkach wątroby, śledziony oraz krwinkach zarażonego człowieka, ataki dreszczy oraz gorączki są np. co 3 bądź 4 dni.

Co zrobić, gdy zaobserwujemy u siebie bądź bliskich objawy malarii?

W wypadku pojawienia się głównych, niepokojącym symptomów u osób, jakie były na obszarach objętych malarią niezbędna jest jak najszybsza reakcja. Takie osoby powinny natychmiast zgłosić się do specjalisty – najlepiej specjalisty z dziedziny medycyny tropikalnej. Na bazie symptomów, historii podróży pacjenta i badania mikroskopowego krwi będzie on w stanie dobrze poznać chorobę. Szybka ocena i zastosowanie właściwego leczenia podnosi szansę na wyleczenie oraz obniża śmiertelność. W wypadku malarii chociażby jeden dzień opóźnienia rozpoczęcia koniecznej terapii może mieć złe skutki, więc tak istotne jest jak najszybsze zidentyfikowanie dolegliwości.

Kto jest narażony na zachorowanie na malarię?

Malaria jest często w wielu krajach tropikalnych oraz subtropikalnych.
Spośród wszelkich dolegliwości pasożytniczych malaria powoduje najwięcej zgonów na świecie: rocznie z jej powodu umiera ok. 1-3 milionów osób. Na ciężki przebieg malarii zwłaszcza narażone są małe dzieci, kobiety ciężarne i turyści z naszej strefy klimatycznej (osoby, jakie nie miały okazji wykształcić procesów niepełnej wytrzymałości przeciw zimnicy).

Rozpoznawanie malarii

Malarię można podejrzewać u osób, u których są w/w symptomy oraz jakie podróżowały do krajów tropikalnych. Co istotne, malaria może rozwinąć się właśnie po dłuższym czasie od podróży, gdyż poniektóre typy pierwotniaka mogą przetrwać w systemie w postaci utajonej poprzez parę miesięcy, chociażby do 2 lat. Przeważnie natomiast symptomy malarii pojawiają się po 10-14 dni od zakażenia.

Leczenie malarii

Objawy malariiMalaria bez wątpienia jest niebezpieczną dolegliwością, jaką zawsze należy leczyć. W takim razie, jak możemy to robić? Oraz co możemy stosować, żeby zapobiec zapadnięcia na malarię? Zaznaczmy raz jeszcze, iż planując wyprawę w regiony, w jakich jest malaria, musimy koniecznie zgłosić się do specjalisty, jaki pomoże nam wybrać właściwy typ prewencji. Najczęstszym wykorzystywanym środkiem pozwalającym zapobiec zarażenia jest preparat złożony, będący powiązaniem dwóch środków farmaceutycznych: atowakwonu oraz prokwanilu. Tymczasem po stwierdzeniu zachorowania na malarię potrzebne jest leczenie, jakie w większym lub niższym stopniu doprowadzi do usunięcia zarodźców z organizmu. Środkami często wykorzystywanymi w tym celu są: chlorochina, chinina, prymachina, doksycyklina oraz mnóstwo pozostałych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here