Objawy sinicy

0
718
Objawy sinicy

Sinica jest nieprawidłowym, niebieskawym przebarwieniem skóry i błon śluzowych, wywołanym zwiększonym przepływem hemoglobiny odtlenowanej w powierzchniowych naczyniach włosowatych i żyłkach.

Objawy sinicy

Objawy sinicyWszystkie narządy i tkanki ciała potrzebują tlenu do wykonywania swoich funkcji. Ciało człowieka pochłania tlen z powietrza, którym oddycha. Krew zawierająca białko zwane hemoglobiną, przenosi tlen do komórek organizmu. Jeśli organizm nie może dostarczyć wystarczającej ilości tlenu do wszystkich części ciała, może wystąpić sinica. Sinica częściej występuje w kończynach ciała, takich jak koniuszki palców i stopy. Dzieje się tak dlatego, że te obszary umiejscowione są najdalej od serca, krew ma więc zatem dłuższą drogę do pokonania. Gdy podejrzewasz u siebie to schorzenie, możesz zauważyć następujące objawy sinicy:

 • skóra na opuszkach, palcach, dłoniach lub stopach jest niebiesko-
  zielona;
 • dotknięta część ciała jest zimna w dotyku;
 • kolor powraca do normy po rozgrzaniu części ciała.

Lekarze diagnozują sinicę obwodową za pomocą kombinacji testów fizycznych, skanów obrazowych, takich jak zdjęcia rentgenowskie i badania krwi. Testy te mogą zidentyfikować obecność innych schorzeń, które wpływają na serce lub płuca, lub które mają wpływ na poziom tlenu w organizmie.

Leczenie sinicy

Leczenie sinicy obwodowej zależy od przyczyny problemu. Lekarze mogą przepisać określone leki stosowane w leczeniu chorób serca i płuc. Leki te pomagają poprawić przepływ krwi i transport tlenu do narządów i tkanek. Niektóre osoby mogą potrzebować terapii tlenowej w celu przywrócenia normalnego poziomu zaopatrzenia komórek w tlen. Lekarze mogą zalecić również, aby osoba z sinicą obwodową przestała przyjmować leki ograniczające przepływ krwi, w szczególności leki zawierające beta-adrenolityki, pigułki antykoncepcyjne i niektóre leki przeciwalergiczne. Lekarz może zasugerować także zmianę stylu życia, np. rzucenie palenia lub ograniczenie picia kofeiny. W większości przypadków sinica obwodowa jest objawem innego schorzenia, i sama w sobie nie stanowi stanu chorobowego.

Objawy zagrażające życiu

Niektóre z wylistowanych poniżej objawów, mogą zagrażać życiu, dlatego każdy, kto ma jedną z poniższych dolegliwości, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza:

 • trudności w oddychaniu lub złapaniu oddechu;
 • ból w klatce piersiowej;
 • obfite pocenie;
 • nagły ból lub drętwienie kończyn, dłoni lub stóp;
 • niemożność koncentracji lub dezorientacja;
 • objawy gorączki lub grypy.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here