Termin porodu

0
1098
Termin porodu

Jestem lekarzem, moją specjalizacją jest ginekologia i położnictwo. Pracuję w zawodzie od dwudziestu lat. Jak każdy się może domyślić głównie w osiemdziesięciu procentach mam kontakt z kobietami w ciąży. Jednak nie tylko.
Wszystkie młode mamy, które odwiedzają mój gabinet mają masę pytań odnośnie zbliżających się czterdziestu tygodni poprzedzających poród. Jednym z głównych i najczęściej powtarzających się pytań jest jak obliczyć termin porodu. Można to obliczyć w bardzo prosty sposób, wystarczy znać dokładnie datę pierwszego dnia miesiączki i do tego dnia doliczamy czterdzieści tygodni, przykładowo: pierwszy dzień miesiączki to szósty styczeń 2018 rok, dodajemy czterdzieści tygodni i wychodzi trzynasty październik 2018 rok. Proste i jakie łatwe prawda. Dla mam, którym się nie chce przeglądać kartek kalendarza, jest masa aplikacji i kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych, gdzie wpisujemy tylko datę i aplikacja robi wszystko za nas.
Kolejnym częstym pytaniem na pierwszej wizycie, dotyczy płci dziecka i tu niestety ale muszę rozczarować wszystkich świeżo upieczonych rodziców, że niestety ale płeć jestem w stanie dopiero określić po dwunastym, trzynastym tygodniu. Z tym też jest różnie, bo czasami maleństwo nie chce się pokazać i trudno na USG cokolwiek wyczytać.
Wiele kobiet, pyta również o aktywność w ciąży czy jest dozwolony jakikolwiek ruch. Tu chcę obalić wszelkie mity dotyczące tego, że kobieta w ciąży powinna tylko leżeć. Otóż drogie Panie, ciąża to nie choroba i można ćwiczyć, jeżeli oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych. Należy jednak pamiętać, żeby był to wysiłek umiarkowany. Dbanie o siebie w czasie ciąży umożliwi szybszy powrót do formy sprzed ciąży, zapobiegnie również znacznemu przyrostowi wagi w czasie dziewięciu miesięcy. Nawet spacer jest pewnego rodzaju formą aktywności.
Każda kobieta jest inna i każda inaczej przechodzi przez okres ciąży, więc każda powinna dostosować ruch pod możliwości swojego ciała.
Pytań, oczywiście młode mamy mają dużo więcej, ja przytoczyłem tylko te które zadawane są najczęściej.

www.genotype.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak napisać biznes plan?
Następny artykułJak zmienić IP?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here