Zabawki dla trzylatka – pomysły na prezent, który zachwyci każde dziecko!

0
1991
Zabawki dla trzylatka – pomysły na prezent, który zachwyci każde dziecko!

Wybór zabawki dla trzylatka to spore wyzwanie. Dzieci w tym wieku mają już swoje preferencje i pierwsze zainteresowania. Intensywnie chłoną wiedzę, wymyślają coraz bardziej skomplikowane zabawy i codziennie zaskakują nowymi pomysłami. Warto wykorzystać ten okres wzmożonego zainteresowania światem, podsuwając maluchowi zabawki, które nie tylko zajmą jego uwagę, ale też rozwiną wyobraźnię i kreatywność. Podrzucamy pomysły na prezenty, które zachwycą każdego trzylatka!

Klocki – bo jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia!

Klocki są prezentowym pewniakiem – zabawką, którą kochają wszystkie dzieci, bez wyjątku. Skutecznie konkurują z tańczącymi misiami, mówiącymi lalkami i zdalnie sterowanymi samochodzikami, ponieważ zapewniają niekończące się możliwości zabawy. Można z nich zbudować (a potem zburzyć, co też wywołuje wiele uciechy) przeróżne konstrukcje – ograniczeniem w wymyślaniu kolejnych staje się wyłącznie wyobraźnia.

Zabawa klockami dostarcza mnóstwo radości, ale też wymaga od dziecka zaangażowania. Maluch musi wymyślić i zaplanować to, co zamierza zbudować, a następnie zrealizować swój zamysł, dobierając klocki o odpowiedniej wielkości czy kształcie. Tworzenie kolejnych, coraz bardziej skomplikowanych budowli czy pojazdów rozwija u malucha kreatywne myślenie i wyobraźnię przestrzenną, a także zdolności manualne, przede wszystkim motorykę małą i koordynację ręka–oko.

Układanie klocków może sięgać dalej, stając się nie tylko wznoszeniem budowli, ale też konstruowaniem całych światów. Trzyletnie dzieci chętnie nadają swojej zabawie dodatkowy sens – tworząc kolejne układanki, opowiadają historie. Budują więc zamek, w którym uwięziona jest księżniczka, garaż na mówiącą wyścigówkę albo zamieszkiwany przez zwierzaki ogród. Wybierając klocki dla trzylatka, zwróć uwagę na zestawy tematyczne, w których maluch znajdzie też figurki i inne elementy do budowania konkretnych konstrukcji, np. zwierzęta, drzewa i płotki do stworzenia farmy. Taki komplet ułatwi mu wymyślanie scenariuszy zabawy.

klocki

Do rysowania, malowania i lepienia

Potrzeba wyrażania myśli, uczuć i emocji przez twórczość plastyczną towarzyszy nam od wieków. W przypadku dzieci jest szczególnie silna – tak silna, że rodzice wielokrotnie znajdują przeróżne malowidła swoich pociech na ścianach albo meblach. Aby ochronić dom przed takim kreatywnym przystrojeniem, warto jak najczęściej podsuwać maluchom przeróżne akcesoria do rysowania i malowania – zwykłą kartkę i kredki, kolorowanki czy drewniane zabawki do samodzielnego ozdobienia.

Trzylatkom spodobają się też masy plastyczne. Ukrywają się pod przeróżnymi nazwami – plastelina, piaskolina, pucholina, ciastolina czy piasek kinetyczny – ale wszystkie przynoszą te same korzyści. Przede wszystkim poprawiają motorykę małą, wzmacniając mięśnie dłoni i pewność chwytu oraz zwiększając sprawność manualną. Świetnie rozwijają również wyobraźnię. W żaden sposób nie ograniczają dziecka – maluch może zbudować z nich absolutnie wszystko, a nawet w połowie procesu tworzenia zmienić koncepcję, testując kolejne możliwości.

plastyczne

Zabawa w odgrywanie ról

W wieku trzech lat rozpoczyna się niezwykle dynamiczny etap dojrzewania społecznego. To czas, w którym dziecko chętnie bawi się z rówieśnikami, nawiązując nowe znajomości i trwałe przyjaźnie, a także ucząc się umiejętności współpracy i dzielenia się z innymi. W zaznajamianiu się z zasadami funkcjonowania w społeczeństwie trzylatkom pomagają zabawki umożliwiające odgrywanie ról, na przykład dentysty, lekarza, weterynarza, sprzedawcy czy kelnera. Wcielanie się w różne postaci nie tylko rozwija kreatywność, ale też pozwala nabrać pewności siebie w przeróżnych codziennych sytuacjach.

Niesłabnącą sympatią dzieci cieszy się zwłaszcza zabawa w sklep, sprzedawcę lodów czy kucharza. Kasę fiskalną z pieniędzmi, zestaw do przygotowywania lodów czy kuchenkę i przyrządy do gotowania maluch odkryje na nowo, gdy nauczy się liczyć i czytać. Sprzedawanie na niby stanie się wtedy sprzedawaniem na serio – z liczeniem pieniędzy, wydawaniem reszty czy zbieraniem i zapisywaniem zamówień.

Zabawki dla trzylatka – samochodziki i roboty, które kochają chłopcy

W wieku trzech lat zainteresowania chłopców i dziewczynek zaczynają lekko się rozmijać, dlatego zabawki tracą uniwersalny charakter, coraz częściej dzieląc się według płci. Chłopcy kochają samochodziki – wyścigówki, wozy strażackie i policyjne, ciężarówki, koparki i maszyny rolnicze, a także roboty, którymi mogą latać albo staczać pojedynki z innymi. Wybierając zabawki tego typu dla trzylatka, zwróć uwagę na zestawy tematyczne, na przykład samochodziki z piętrowym garażem albo wóz strażacki ze strażnicą i figurkami strażaków. Są dla malucha inspiracją, a jednocześnie zachętą do układania długich, coraz bardziej złożonych scenariuszy zabaw.

odgrywanie ról

Zabawki dla trzylatki – lalki, które pokocha każda dziewczynka

Trzylatki uwielbiają zabawy w dom. To przestrzeń, którą doskonale znają i w której czują się pewnie, dlatego chętnie przenoszą te uczucia również na poziom zabawy. Lubią też słuchać historii o rodzinie, a zwłaszcza o tym, jak rodzice czy dziadkowie spędzali czas, będąc w ich wieku. Z tego powodu trzyletnie dzieci (szczególnie dziewczynki) chętnie bawią się lalkami. Dzielnie się nimi opiekują – przebierają je, karmią, wożą w wózkach, kładą do snu. Zabawa lalkami to świetna lekcja czułości, opiekuńczości i empatii, a także doskonałe przygotowanie na przyjęcie ewentualnego rodzeństwa.

Oczywiście – zainteresowania dzieci w tym wieku bywają różne, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziewczynki bawiły się samochodami, a chłopcy lalkami.

Zabawki sportowe

Trzyletnie dzieci kochają ruch, ponieważ już całkiem pewnie czują się na własnych nóżkach. Biegają i skaczą, nawet zwykły spacer zamieniając w poruszanie się po torze przeszkód złożonym z krawężników, schodów czy podjazdów dla wózków. Aby pomóc maluchowi rozładować te niekończące się pokłady energii, spraw mu zabawki sportowe. Tunele, tory przeszkód, piłki do skakania, gry zręcznościowe, suche baseny z piłeczkami – możliwości są ogromne. Planując prezent, weź jednak pod uwagę metraż mieszkania albo ogrodu, aby nie okazało się, że zabawki nie da się rozłożyć z powodu braku miejsca.

Dobierając zabawkę do wieku dziecka, możesz mieć pewność, że wybierzesz prezent, który sprawi maluchowi radość i zagwarantuje mu długie godziny wspaniałej, zajmującej zabawy. Klocki, akcesoria plastyczne czy zabawki do odgrywania ról mają uniwersalny charakter – spodobają się każdemu maluchowi.

Propozycje zabawek dla trzylatków od sprawdzonych producentów znajdziesz na sklep-tolek.pl.

Źródło zdjęć: sklep-tolek.pl, shutterstock.com, unsplash.com

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here