Zdrowe dziecko

0
905
Zdrowe dziecko

Już w okolicy szóstego miesiąca możemy rozpocząć rozszerzanie diety dziecka. Istotne jest, aby cały proces był przeprowadzany stopniowo. Dzięki temu będzie on w pełni bezpieczny dla rozwijającego się intensywnie organizmu.

Zdrowa dieta – zdrowe dziecko

Zdrowe dzieckoNadal należy dbać, aby większość kalorii pochodziła z mleka. Jest ono idealnym pokarmem i nie możemy rezygnować z niego nagle. Z czasem możemy stopniowo zmniejszać ilość podawanego płynu. Jednak powinno być wtedy zastępowane innymi produktami. W taki sposób zaspokoimy potrzeby dziecka i sprawnie rozszerzymy jego dietę. Początkowo posiłki powinny być w formie płynnej. Ma tak pozostać, aż do pojawienia się pierwszych zębów. Dopiero wtedy niemowlak będzie w stanie radzić sobie z nieco większymi kawałkami. Zupki i przeciery sprawdzą się idealnie w szóstym miesiącu. Istotne jest również dopasowanie idealnej metody obróbki termicznej. Poleca się gotowanie. Dzięki temu pokarmy są lekkostrawne i nie obciążają zbyt mocno niedojrzałego układu pokarmowego. Może to minimalizować ewentualne dolegliwości. Zdrowe dziecko nie powinno być ograniczane pod względem gatunków owoców i warzyw jakie podajemy. Jednak nieco inaczej jest przy alergiach oraz nietolerancjach. U małych dzieci diagnozuje się je jedynie na podstawie obserwacji objawów.

Jak reagować na niepokojące objawy?

Wykonanie dodatkowych badań jest jeszcze niemożliwe. Z tego powodu istotne jest, aby odpowiednio reagować na pojawiające się wysypki lub bóle po posiłkach. Mogą być dla nas sygnałem ostrzegawczym. W dalszej kolejności należy wytypować produkty, które mogą negatywnie wpływać na organizm. Następnie musimy je wykluczyć z diety. Jednak nie oznacza to rezygnacji z nich na zawsze. Już po kilku miesiącach możemy podjąć próbę ponownego podania. Wiele zależy od aktualnej gotowości organizmu oraz dojrzałości układu pokarmowego. Przy planowaniu jadłospisu musimy zachować dużą ostrożność. Każdy nowy produkt powinien być podawany w odpowiednich odstępach. Na mamy początku zaleca się wprowadzanie warzyw. Nie są zbyt mocno kaloryczne, ale równocześnie zawierają ogromne ilości witamin i minerałów. Przełoży się to na uzupełnienie ewentualnych braków, które mogą występować. W dalszej kolejności możemy wykorzystywać owoce. Sprawdzą się w połączeniu z kaszkami i kleikami. Przygotowując je na mleku uzyskamy pełnowartościowy posiłek zawierający makroskładniki z trzech grup. Już w siódmym miesiącu możemy zdecydować się również na używanie mięs oraz jajek w posiłkach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here