Gry i zabawki, są to produkty uwielbiane przez dzieci. Znajdziemy je w każdym pokoju dziecięcym. Ich zadaniem jest wspomaganie kreatywności dziecka, rozwijanie zmysłów i umiejętności logicznego myślenia.
Rodzaje zabawek dla dzieci
Maty edukacyjne, niezastąpiona rzecz w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jest uniwersalnym przedmiotem. Pełni funkcję kocyka, zawsze na niej kładziemy dziecko. Niemowlakowi leżącemu na takiej macie jest wygodnie i ciepło. Niektóre modele, dodatkowo mają nierównomierną powierzchnie, wypustki, które stymulują rozwój fizyczny i umysłowy dziecka.
Klocki, mają ogromny potencjał edukacyjny i warto je kupować nawet niespełna rocznym dzieciom. Wtedy pojawia się chwyt szczypcowy, dziecko może precyzyjniej podnosić znajdujące się w pobliżu elementy. Odkrywać nowe kształty, faktury i konsystencje.
Tablica manipulacyjna, sprawia, ze dziecko ma możliwość rozwoju psychomotorycznego, dlatego często taka zabawka zwana jest również sensoryczną. Działają na zmysły dziecka: wzrok, dotyk, słuch.
Na co zwrócić uwagę wybierając zabawki i gry dla dziecka?
Podczas wyboru zabawek i gier dla dziecka, należy zwrócić szczególną uwagę na:
- oznaczenie wiekowe – jest to najważniejszy parametr, podczas wyboru zabawki dla dzieci. Niemowlaki raczej nie wiedzą, co jest dla nich dobre. Najlepiej sprawdzą się interaktywne zabawki dla dzieci, takie jak: kostki edukacyjne, sortery, drewniane labirynty, grające czy piszczące książeczki i zwierzątka.
- natężenie dźwięku – większość zabawek dostępnych na rynku, wydają dźwięki zbyt głośne dla małego dziecka. Lepiej jest sprawdzić jak działa dana zabawka, przed zakupem.
- certyfikat CE – jest to bardzo ważna kwestia, zabawki z tym certyfikatem są zgodne z wymaganiami bezpieczeństwa, obowiązującymi w Unii Europejskiej. Producent wytwarzający zabawki, aby otrzymać taki certyfikat musi spełnić szereg restrykcyjnych wymagań.
- bezpieczeństwo – zawsze należy kupować zabawki od sprawdzonych producentów, którzy mają wszystkie potrzebne atesty.
Przeczytaj też: http://www.kissfm.pl/stojaki-silownie-sa-rodzaje/