Zawód dziennikarz – czy warto zająć się dziennikarstwem?

0
830
praca jako dziennikarz
fot. Pexels.com

Praca dziennikarza kojarzy się przede wszystkim z poszukiwaniem sensacji. Na czym tak naprawdę polega prawdziwe dziennikarstwo? Czy dziennikarze zawsze przekazują rzetelne informacje? 

Przeczytaj też: https://www.daysandplaces.pl/praca-dziennikarza/

Praca dziennikarza

Dziennikarstwo może mieć różne oblicza. Istnieje wiele odmian tego zawodu – od pisania artykułów informacyjnych i publicystycznych do gazet oraz portali internetowych, przez przeprowadzanie wywiadów w różnych formach, po prowadzenie programów telewizyjnych i uczestnictwo w relacjach na żywo. Niezależnie od tego, jakim typem dziennikarstwa się zajmujemy, wszystkie z nich posiadają pewne cechy wspólne. Na pewno każdy dziennikarz powinien najpierw zgromadzić informacje, potem odpowiednio je posegregować, a następnie sprawdzić ich autentyczność. Dopiero po tych trzech krokach można zająć się pisaniem tekstów lub nagrywaniem materiałów, które na koniec będzie można upublicznić i rozpowszechnić wśród odbiorców. Osoby zajmujące się dziennikarstwem łączy też ciekawość świata, ogólna chęć odkrywania i dochodzenia do prawdy. 

Przekaz mediów – rzetelne informacje czy stek kłamstw?

W teorii dziennikarze są zobowiązani do przekazywania faktów zgodnych z rzeczywistością i wykazywania się bezstronnością. W praktyce często wygląda to trochę inaczej. Pogoń za szukaniem sensacji i prześcigiwaniem się redakcji w atrakcyjnych tytułach sprawia, że istnieje na rynku czarna strona dziennikarstwa, która dla większego zarobku lubi mijać się z prawdą. Ludzie naturalnie są spragnieni sensacyjnych wiadomości, dlatego portale i gazety plotkarskie wiodą dziennikarski prym, nawet jeśli wielu z nas zdaje sobie sprawę, że udzielone przez nie informacje mogą być wyssane z palca. Kolejną stroną czarnego dziennikarstwa jest stosowanie zabiegów propagandowych na swoich odbiorcach. Jest to częsty sposób na wnikanie w umysły ludzi i narzucanie im redakcyjnych poglądów. Wierzymy jednak, że większość dziennikarzy tworzących obecnie treści nadal pozostaje wierna ideałom przyświecającym ich profesji.

Zobacz także: http://lubiepowietrze.pl/zwiedzanie-paryza-warto-zobaczyc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here