Dziecko po porodzie

0
910
Dziecko po porodzie

Pierwsze godziny po porodzie okazują się trudne nie tylko dla samego dziecka, ale również dla matki. Oboje są zmęczeni i potrzebują czasu na regenerację sił. Warto wiedzieć, jak zachowuje się dziecko po porodzie i jaką opiekę należy mu zapewnić w tym czasie.

Pierwsze godziny po porodzie

Pierwsze godziny po porodzie to czas zarezerwowany na bliskość matki z dzieckiem i w większości szpitali w tym czasie umożliwia stały kontakt z maluszkiem, budujący wzajemną więź. Jest to czas pierwszego karmienia, podczas którego matka przekazuje dziecku siarę, czyli mleko wyjątkowo bogate w przeciwciała i substancje odżywcze. Tuz po porodzie noworodek jest jednak na pewien czas zabierany matce, musi bowiem zostać zbadany przez neonatologa. Specjalista ocenia dziecko w skali Apgar i sprawdza jego funkcje życiowe. Kobieta po porodzie wraz z dzieckiem trafia do sali poporodowej.

Dziecko po porodzie, jak się nim zajmować

Dziecko po porodzie, jak się nim zajmowaćKarmienie i przewijanie noworodka leży w gestii matki dziecka, chociaż szpitale stosują różne praktyki. Są oddziały, na których dziecko zabierane jest na noc, by matka miała możliwość zregenerowania swoich sił. Ogółem jednak nie ma co liczyć na to, że dzieckiem będzie zajmował się kto inny. Kąpaniem maluszka w obecności matki zajmą się już pielęgniarki. W sali poporodowej położna powinna nauczyć matkę podawania dziecku piersi, a w razie potrzeby w szpitalach można korzystać z opieki specjalistę z poradni laktacyjnej. Dzięki temu da się dobrać odpowiednią technikę karmienia, która spełni oczekiwania zarówno matki, jak i maluszka.

Kobieta również musi o siebie zadbać

Kobieta po porodzie powinna także pamiętać o swoich potrzebach. Początkowo, poprzez adrenalinę i endorfiny może czuć przypływ sił, jednak gdy emocje opadną, zwykle pojawia się osłabienie i senność. W 2-5 godzin po porodzie kobieta powinna oddać mocz, by umożliwić obkurczanie się macicy, która w jamie brzusznej nadal zajmuje sporo miejsca. Z dróg rodnych wydobywają się odchody poporodowe, czyli śluz, krew i resztki tkanek łożyska, dlatego należy pamiętać o bieliźnie na zmianę i podpaskach. Jeśli łożysko nie zostało urodzone w całości, jeszcze przed opuszczeniem sali porodowej niezbędne może okazać się łyżeczkowanie w znieczuleniu ogólnym. Jeżeli natomiast podczas porodu dojdzie do pęknięcia lub nacięcia krocza, położna musi zszyć krocze. Kobiety po cesarskim cięciu pozostają na sali operacyjnej jeszcze do momentu zszycia powłok brzusznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here