Minimalistyczna wyprawka dla noworodka – co powinno się w niej znaleźć?

0
1560
Minimalistyczna wyprawka dla noworodka - co powinno się w niej znaleźć?

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to frustrujące zadanie. Rodzice oczekujący dziecka bombardowani są reklamami i poradami sugerującymi co jest niezbędne do sprawowania opieki nad dzieckiem. Łatwo się w tym pogubić. Szczególny problem mają osoby, które starają się żyć minimalistycznie i nie chcą by ich mieszkanie się zagraciło, a równocześnie pragną ułatwić sobie życie i zaopatrzyć się w przedmioty, które są naprawdę potrzebne.

Co jest potrzebne niemowlakowi?

Zanim odwiedzi się sklep dla dzieci warto pomyśleć, co jest potrzebne noworodkowi. Taki mały człowiek musi gdzieś spać, coś jeść, być w coś ubrany. Dobrze także by można było się z nim przemieszczać. Dobrze skompletowana wyprawka dla noworodka powinna więc uwzględniać jakiś rodzaj łóżeczka, wózek lub chustę, ubranka i pieluchy, ewentualnie wanienkę i przewijak. I tyle — noworodek nie bawi się, a przez długi czas największą atrakcją są dla niego rodzice i inni ludzie — nie ma więc potrzeby kupowania mu zabawek. Na te przyjdzie czas na późniejszym etapie. W przypadku noworodka przydatne gadżety to takie, które ułatwiają życie rodzicom, a nie koniecznie coś, co jest atrakcją dla dziecka.

Co można kupić używane, a co powinno się kupić odwiedzając sklep dla dzieci?

Wiele przedmiotów stanowiących wyprawkę dla noworodka można kupić z drugiej ręki. Ten pierwszy okres życia człowieka jest krótki, a sposób użytkowania wyprawki sprzyja jej długowieczności. Bez trudu można znaleźć przedmioty używane w bardzo dobrym stanie. Jednak niska cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Najważniejsze jest zdrowie dziecka i w związku z tym warto jednak niektóre przedmioty kupić jako nowe. O ile na przykład łóżeczko z powodzeniem można kupić używane, to materac do niego powinien być nowy. Badania pokazują, że używany materac jest jednym z czynników zwiększających ryzyko SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej).

Inny element wyprawki, który powinien być kupiony nowy, w sklepie dla dzieci (nie w supermarkecie) to fotelik samochodowy. Foteliki mają za zadanie ochronić życie i zdrowie dziecka w przypadku wypadku. Jakakolwiek stłuczka osłabia fotelik – kupując fotelik używany nie ma się gwarancji, że nadal dobrze spełnia on swoją funkcję. Pełnej ochrony nie daje także fotelik, który co prawda jest bezwypadkowy, ale ma już swoje lata. Po prostu z wiekiem materiały mogą ulec osłabieniu.

Łóżeczko, kołyska, kosz Mojżesza, a może…nic?

Jeśli chodzi o miejsce do spania dziecka to wybór powinien zależeć głównie od preferencji rodzica i ilości dostępnego miejsca. Tradycyjne łóżeczko może posłużyć dziecku i do trzeciego roku życia, a więc jest dosyć praktycznym wyborem. Niestety zajmuje trochę miejsca. Jeśli w pierwszych miesiącach życia dziecka nie ma ono swojego pokoju i dzieli sypialnię z rodzicami, może się okazać, że nie ma na nie miejsca. W takiej sytuacji warto rozważyć kosz Mojżesza lub dostawkę do łóżka. Kołyski także z reguły są mniejsze niż łóżeczka. Innym wyborem jest co-slpeeping, czyli współspanie z dzieckiem — w takiej sytuacji zakup dodatkowego mebla do spania nie jest potrzebny.

W czym wozić dziecko?

Tradycyjnie wyprawka dla noworodka zawiera głęboki wózek. Nie jest to jednak jedyna opcja. Malutkie dziecko można nosić w chuście. Na rynku pojawia się także coraz więcej nosideł, w których można nosić także noworodka. Te rozwiązania obciążają trochę kręgosłup rodzica, ale za to dzięki bliskości mamy lub taty, dziecko czuje się w nich bardzo bezpiecznie i z reguły jest spokojne. W porównaniu z wózkiem, dużo rzadziej zdarza się, by dziecko w chuście lub nosidle płakało.

Jak podjeść do kompletowania wyprawki dla niemowlaka?

Podczas kupowania mebli i przedmiotów dla dziecka łatwo zapomnieć o zasadach minimalizmu. Aby nie ulegać szałowi zakupowemu, najlepiej zakupić kilka potrzebnych przedmiotów podczas oczekiwania na dziecko, a kolejne dokupować dopiero gdy przyjdzie już ono na świat i okaże się, że są niezbędne. Nie ma co kupować czegokolwiek na zapas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here