Niemowle płacze przez sen

0
1150
Niemowle płacze przez sen

Ząbkowanie jest bolesnym procesem zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Dowiedz się więcej o oznakach ząbkowania, a także łagodzących środkach, które ułatwią przebrnąć wam przez ten trudny czas gdy niemowle płacze przez sen.

Kiedy dzieci zaczynają ząbkowanie?

Kiedy dzieci zaczynają ząbkowanie?U większości pojawienie się pierwszego zęba przypada na okres, gdy mają od 4 do 7 miesięcy. Pierwszy ząb może wyrosnąć w ciągu 3 miesięcy od narodzin, podczas gdy inne dzieci czekają na ten ważny moment, zanim nie osiągną roku (w bardzo rzadkich przypadkach pierwszy ząb niemowlęcia jest już widoczny po urodzeniu). Kiedy pierwszy ząb Twojego dziecka pojawi się, świętuj ten przełomowy czas, wykonując zdjęcia i odnotowując datę w albumie. Zęby zaczynają się rozwijać, gdy dziecko jest jeszcze w łonie matki, a zawiązki zębów kształtują się w dziąsłach. Zęby przebijają się przez nie kilka miesięcy i często pojawiają się w następującej kolejności: najpierw dwa dolne środkowe, potem dwa środkowe, potem boczne i tylne. Zdarza się, że nie wszystkie wyrosną proste, ale nie martw się, zwykle z czasem się prostują. Ostatnie zęby, które się pojawiają (drugie zęby trzonowe, znajdujące się w tylnej części ust na górze i na dole) zwykle wyrastają się w okolicach drugich urodzin dziecka lub w następnych miesiącach. W wieku 3 lat Twoje dziecko powinno mieć pełny zestaw 20 zębów mlecznych i nie powinny one wypadać, dopóki jego zęby stałe nie będą gotowe do wyrznięcia (około 6 roku życia).

Jakie są objawy ząbkowania?

Niektóre dzieci przechodzą przez ząbkowanie bez żadnych oznak, jednakże wielu rodziców zgłasza, że ich dzieci odczuwają związany z tym dyskomfort. Najbardziej prawdopodobne objawy ząbkowania obejmują:

  • drażliwość lub marudzenie;
  • niemowle płacze przez sen;
  • ślinotok (który może powodować wysypkę na twarzy);
  • obrzęk, wrażliwe dziąsła;
  • niemowlę nie chce jeść;
  • gorączka;
  • dziecko gryzie różne przedmioty.

Jaki jest najlepszy sposób na uśmierzenie bólu dziąseł?

Jaki jest najlepszy sposób na uśmierzenie bólu dziąseł?Pocieraj dziąsła dziecka. Użyj czystego palca lub zwilżonego gazika. Schłódź bolesne miejsce. Zimna myjka, łyżka lub schłodzony pierścień ząbkujący mogą ukoić dziąsła dziecka. Spróbuj twardych pokarmów. Jeśli Twoje dziecko spożywa pokarmy stałe, możesz zaoferować coś twardszego do gryzienia – takiego jak obrany i schłodzony ogórek lub marchewka. Jednak uważnie obserwuj swoje dziecko. Wszelkie kawałki mogą stanowić zagrożenie zadławienia się. Wysusz ślinę. Nadmierne ślinienie się jest częścią procesu ząbkowania. Posiadanie pierścienia ząbkowanego, palców lub innych przedmiotów w jamie ustnej powoduje wydzielanie śliny. Aby zapobiec podrażnieniom skóry, trzymaj czystą szmatkę pod ręką, aby wysuszyć brodę dziecka. Rozważ zastosowanie kremu nawilżającego, na przykład kremu lub balsamu na bazie wody. Wypróbuj środek leczniczy dostępny bez recepty. Jeśli Twoje dziecko jest szczególnie wrażliwe na ból, pomocne mogą być acetaminofen lub ibuprofen dla dzieci. Dbaj o higienę jamy ustnej swojego malucha. Jeśli pojawią się już pierwsze zęby, użyj małej, miękkiej szczoteczki do zębów. Dopóki Twoje dziecko nie nauczy się pluć – w wieku około 3 lat, użyj pasty do zębów z fluorem, nie większej niż rozmiar ziarenka ryżu. Pamiętaj także o regularnych wizytach u dentysty.

Jak dbać o noworodka?

Oczywiście o niemowlę trzeba dbać nie tylko w kontekście ząbkowania. Bardzo ważne jest także odpowiednia pielęgnacja skóry noworodka. Jest ona znacznie cieńsza niż skóra dorosłego człowieka. Dodatkowo jest bardzo wrażliwa na dotyk. Dlatego niezbędne jest szczególnie delikatne traktowanie skóry małego dziecka. Przede wszystkim powinniśmy stosować pieluszki wysokiej jakości. Są one przystosowane do tego aby maksymalnie szybko chłonąć wilgoć. Jednocześnie pozwalają skórze noworodka swobodnie oddychać. Jeśli już jesteśmy przy temacie pieluszek to naszego noworodka powinniśmy przewijać zawsze wtedy kiedy jest to niezbędne oraz nie rzadziej niż co 3-4 godziny. Taka częstotliwość zapewni naszemu maluchowi odpowiednią higienę. Jeśli chodzi o ubrania dla niemowlaka to powinny być one luźne i wygodne. Materiały powinny być wysokiej jakości, miękkie oraz przyjemne w dotyku. Nie ma mowy o szorstkich ubraniach. Trzeba także pamiętać, że ubrania dla dzieci powinny być oczywiście ciepłe aczkolwiek niezbyt mocno. Niemowlę nieco bardziej odczuwa zimno niż dorosły człowiek, jednakże nie możemy także przesadzić w drugą stronę i doprowadzić do przegrzania organizmu. Kosmetyki, którymi zamierzamy pielęgnować skórę noworodka powinny być delikatne i przeznaczone tylko i wyłącznie dla dzieci. Im mniej chemicznych dodatków tym lepiej dla skóry naszego dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here