Praca po liceum.

0
1690
Praca po liceum.

Kończąc szkołę średnią część osób decyduje się na studia, część zaś chce podjąć zatrudnienie. Są też tacy, którzy pragną łączyć szkołę z pracą. W przypadku absolwentów technikum lub zawodówki sprawa wydaje się prosta. Są przygotowani do wykonywania konkretnego zawodu, mają doświadczenie zdobyte na praktykach. Często udaje im się pozyskać kontakty do firm, w których byli, dowiedzieć o ofercie pracy. A jak wygląda sytuacja uczniów z liceum? Czy również mają szansę podjąć zatrudnienie? Wielu z nich zastanawia się gdzie zacząć, jaka jest dla nich praca po liceum. Nie mając kierunkowego wykształcenia może być im ciężko. Jednak wiele firm jest otwartych na pracowników bez doświadczenia. Co prawda wiąże się to z niższą wypłatą, jednak od czegoś trzeba zacząć, w jakiś sposób zarobić pieniądze. Osoby po szkole średniej nie zawsze idą na studia lub wybierają je później. Na początku chcą poznać rynek, dowiedzieć się jakie są zarobki, wymagania, jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej. Wiele z nich nie ma jeszcze pomysłu co chce robić w życiu, ma to się dopiero okazać. Jaka będzie najlepsza praca po liceum? Nie ma na to jednej odpowiedzi. Każdy ma inne preferencje. Jednak nie posiadając dużego doświadczenia nie należy przesadzić z wymaganiami. Najpopularniejsze prace to np. kelner, sprzedawca, pracownik call center. Wszystko związane z obsługą klienta. Wiele firm uczy od podstaw, chociaż są takie, które wymagają doświadczenia. Dobra praca na początek, dodatkowo można wiele się nauczyć w kontaktach międzyludzkich, jak wyglądają standardy obsługi. Inne propozycje pracy to produkcja, kompletowanie zamówień na magazynie, hostessa czy roznoszenie ulotek. Niektóre z nich będą dorywczo a inne mogą być na stałe. Należy poszukać w swojej okolicy ogłoszeń i wysyłać swoje zgłoszenia. Bardzo możliwe, że ktoś w końcu się odezwie.
Jeśli studiujemy to zapewne otrzymamy więcej ofert. Niektóre firmy wolą zatrudniać osoby ze statusem studenta, wtedy płacą mniejsze składki. Dlatego dużo ogłoszeń jest przeznaczonych właśnie dla osób uczących się. Zaletą takiej pracy jest elastyczny grafik. Co prawda o umowie o pracę często nie mamy co marzyć, ale jeśli dopiero zaczynamy pracować to jest to jakieś doświadczenie, które można wpisać do CV.
Praca po liceum to także udzielanie korepetycji. Jeśli mieliśmy dobre oceny, doskonale radzimy sobie z konkretnego przedmiotu to warto dać ogłoszenie. Jeśli nasze usługi się spodobają to będziemy otrzymywać regularne zlecenia. Musimy jednak pamiętać by oferować korepetycje, jeśli mamy konkretną wiedzę. Nie wystarczy coś rozumieć. Trzeba to umieć przekazać, odpowiedzieć na pytania, rozwiązywać trudniejsze zadania.
Opcji na pracę po liceum jest wiele. Zależnie od naszych preferencji możemy wybrać dla siebie najlepszą. Oczywiście nie otrzymamy bardzo korzystnych ofert od razu. Jednak liczmy się z tym, że bez doświadczenia nie każdy będzie chciał nas zatrudnić. Nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i uczyć nowych rzeczy, które przydadzą się w przyszłości.

www.batfinanse.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here