Jak przepisać dom na dziecko?

0
2381
Jak przepisać dom na dziecko?

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, gdy postanawia on rozporządzić swoim majątkiem i na przykład – przepisać dom na swoje dziecko. Wiele osób dostaje gęsiej skórki na myśl o załatwianiu spraw urzędowych. Jak zatem przygotować się do wizyty u notariusza? Przede wszystkim należy przygotować dokumenty niezbędne do sporządzenia aktu notarialnego. W przypadku domu będzie to podstawa nabycia nieruchomości, wypis z rejestru gruntów, wypis z kartoteki budynków oraz aktualny odpis z księgi wieczystej. Po zebraniu wymienionych dokumentów należy wybrać się do kancelarii notarialnej w celu ich sprawdzenia i umówienia terminu.
Przed ustaleniem terminu warto spytać u kilku notariuszy ile kosztuje przepisanie domu w ich kancelarii. Warto wiedzieć, że stawki taksy notarialnej określone są w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Rozporządzenie to określa jednak maksymalne stawki taksy notarialnej, co w praktyce oznacza, że notariusz może wziąć mniej niż przewiduje rozporządzenie.
Wiele osób przepisując dom ma w planach mimo wszystko zamieszkiwać w nim do śmierci. W takim wypadku warto poprosić notariusza o ustanowienie służebności osobistej w akcie notarialnym. Służebność osobistą można wpisać bez ujawniania w księdze wieczystej, dzięki czemu można zaoszczędzić 200zł na opłatach sądowych. Osobiście jednak zalecamy ujawnić swoje prawa w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości dla bezpieczeństwa darczyńcy. Służebność w księdze może zostać wykreślona w późniejszym czasie, jednak tylko za zgodą darczyńcy lub po okazaniu jego aktu zgonu – oznacza to, że nikt nie będzie mógł „usunąć” darczyńcy z nieruchomości, która obciążona jest wspomnianą służebnością osobistą.
Przepisanie nieruchomości na dzieci nie zawsze rozwiązuje kwestie ewentualnej sprawy spadkowej. Może się okazać, że spadkodawca wyzbył się wszystkich nieruchomości za życia, jednak pozostawił pieniądze w banku lub samochód. W takim wypadku należy mimo wszystko przeprowadzić sprawę spadkową w Sądzie lub u notariusza.

www.przedsiebiorczapani.pl

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here