Zabawki kontrastowe

0
1557
Zabawki kontrastowe

Młodzi rodzice pragną w jak najlepszy sposób wspierać rozwój swojego maluszka. W najmłodszym okresie mogą to robić poprzez pobudzanie zmysłów dziecka, najlepiej w czasie zabawy. Ostatnio coraz częściej mówi się o zabawkach kontrastowych. Co to takiego? Czy zabawki kontrastowe to tylko moda, czy może świetna metoda na stymulowanie dziecka?

Jak widzi noworodek?

Zmysł wzroku jest jednym z najsłabiej wykształconych zmysłów w czasie pojawienia się noworodka na świecie. Maluszek w pierwszym miesiącu życia widzi tylko rozmazany obraz, nie jest w stanie zauważyć barw czy szczegółów. Siatkówka jest jeszcze niedojrzała, a noworodek dostrzega tylko naprawdę duże kontrasty między bielą a czernią, jasnym i ciemnym. Po około miesiącu zaczyna również zauważać kolor czerwony, a jego wzrok jest w stanie zobaczyć twarze na odległość nie większą niż 20-30 cm.

Zabawki kontrastoweŚwiat, który nie jest wyraźny, nie wydaje się dla maluszków zbyt przyjazny. Dlatego warto otaczać dziecko wyraźnie kontrastującymi ze sobą przedmiotami, aby od początku jego świat stał się dla niego bardziej dostrzegalny i zrozumiały, by łatwiej mógł skupić uwagę. To wszystko bardzo pomoże w stymulowaniu nie tylko zmysłu wzroku, ale również w rozwoju inteligencji i emocji. Stymulując oczka maluszka poprzez motywowanie dziecka do dłuższego wpatrywania się w kontrastowy przedmiot – wzmacnia się to, jak dziecko widzi, a więc nie tylko poprawia się wzrok, ale też koncentracja uwagi.

Według badań maluszek, który jest codziennie zachęcany do zabawy kontrastami potrafi dużo lepiej i zdecydowanie dłużej skupiać swoją uwagę. Potrafi również zająć się poznawaniem otaczającego go świata, przerzuca swoją uwagę z jednego przedmiotu na drugi, jest wewnętrznie zmotywowany do dalszej obserwacji i nauki. Dzięki temu dziecko jest spokojniejsze, potrafi dłużej pobyć sam ze sobą.

Zabawki kontrastowe dla dzieci

Zabawki kontrastowe dla dzieciW tym najwcześniejszym okresie warto wybierać zabawki z mocnymi przeciwieństwami – czarno-białe, czarno-czerwone, czarno-żółte oraz w duże, geometryczne wzory takie jak grochy, kwadraty czy paski. Ważny jest również kształt zabawki. Najlepiej w kształcie koła (dziecku będzie prościej skupić uwagę, nie będzie musiał prowadzić wzroku po obrzeżach, dzięki czemu oko będzie wolniej się męczyć). Przez pierwsze 2-3 miesiące życia dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie trzymać zabawki, dlatego warto w tym okresie bawić się z dzieckiem poprzez pokazywanie mu obrazków, które jest już w stanie zauważyć. Świetne okażą się w tym momencie karty, które będzie można również przymocować do szczebelków łóżeczka, czy też na karuzeli. Również bardzo dobrze sprawdzają się książeczki kontrastowe.

Dostępny jest również cały asortyment miękkich zabawek sensorycznych, wykonanych właśnie z myślą o tych najmłodszych. Dodatkowo rozwijają one również zmysł dotyku i słuchu. Najczęściej spotykane są kostki sensoryczne (miękkie, pluszowe sześciany zawierające różne funkcje) zazwyczaj posiadające materiały wydające charakterystyczne szeleszczenie.

Każdy maluch nie obejdzie się bez ukochanego pluszaka. Zanim jednak znajdzie swojego ulubieńca wśród misiów i lalek, najbardziej będzie odpowiadać mu mięciutki kawałek materiału z mnóstwem większych i mniejszych metek, które będzie mógł dotykać, gryźć czy ciągnąc na wszystkie strony.

Pamiętajmy o umiarze

Choć kontrasty i stymulowanie dziecka są bardzo dobre, należy przede wszystkim pamiętać o umiarze, gdyż nadmiar wcale nie jest korzystny. Już szykując pokój maluszka warto pomyśleć o delikatnym zaznaczeniu kontrastów, tak aby otoczenie było przyjazne i łatwo rozpoznawalne. Na początku warto zainwestować chociażby w kontrastowy kocyk czy też pościel dla malucha. Może to być również rogal do karmienia czy mata, na której maluszek będzie spędzał większość czasu. Osłonki na szczebelki do łóżeczka czy nawet ubrania rodziców również mogą być kontrastowe.

Chcąc w jak najlepszy, a zarazem najprostszy sposób kształtować zmysły dziecka od pierwszych dni, zdecydowanie warto pójść w kontrasty. Już bowiem wiadomo, że kontrastowe zabawki dla niemowląt to nie tylko zmyślny gadżet czy tymczasowa moda, ale wykazany naukowo fakt, że kontrasty naprawdę działają.

Podsumowanie

Podsumowując kontrastowe kolory pobudzają zainteresowanie dziecka, pomagają w ćwiczeniu koncentracji i dłuższym skupianiu uwagi na danym przedmiocie, przez co wzrok maluszka staje się lepszy, a samo dziecko bardziej się wycisza, uspokaja i kształtuje w sobie wewnętrzną motywację. Te wszystkie cechy wpływają natomiast na kształtowanie się mózgu.

Wybierając zabawki należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kolor (czarny, biały, czerwony), na kształt (najlepiej geometryczny: koło, kwadrat) oraz kontrastowe wzory.
I najważniejsze – nie należy przesadzać, najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Dlatego nie trzeba od razu malować ścian na czarno z białymi paskami, czy też całkowicie rezygnować z innych barw. Maluszek ma się przede wszystkim czuć komfortowo i bezpiecznie. Tylko wtedy będzie rozwijać się naturalnie i prawidłowo.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here