Gdzie jest położone serce? Wielu z nas często się myli myśląc, że serce znajduje się po lewej stronie klatki piersiowej, otóż dokładnie jest ono umiejscowione po środku klatki piersiowej tuż za mostkiem, które je chroni. Gdy zaczynamy odczuwać kłucie po lewej stronie od razu utożsamiamy to jako kłucie serca i z chorobami związanymi z sercem. Każdy ból w okolicach klatki piersiowej powinien być przez nas zbadany i nie bagatelizowany jednak może on mieć inne podłoże niż serce, może być związany z innymi dolegliwościami takimi jak na przykład przeciążeniem mięśni, płuc jak i również od kręgosłupa.
Osoby u których występuje przeziębienie, również bardzo często skarżą się podczas choroby na bóle w klatce piersiowej. Przyczyna owych bóli ma swoje podłoże w towarzyszącym chorobie kaszlu, który powoduje podrażnienie i przeciążenie przez co wdaje się stan zapalny, który podczas rozwijania powoduje ból.
Często osoby intensywnie trenujące po skończonych ćwiczeniach odczuwają ucisk w klatce piersiowej są to fachowo nazywane mięśniobóle spowodowane przeciążeniem mięśni. W takich przypadkach należy niezwłocznie zmniejszyć intensywność ćwiczeń, lub zmienić plan treningowy, warto również skorzystać z masażu, który wpływa łagodzącą podobnie jak kąpiel z olejkami eterycznymi, które rozluźniają organizm. Za ból odpowiedzialny jest kwas mlekowy nagromadzony w mięśniu, który po skończonym treningu musi się rozejść po całym naszym ciele. Jest to ból, który nie jest zagrożeniem dla zdrowia czy życia, jednak w znacznym stopniu wpływa na kasz komfort podczas codziennego funkcjonowania.
Uszkodzenie drobnych nerwów znajdujących się w przestrzeniach międzyżebrowych, również może być przyczyna pojawiających się bóli i kłuć w klatce piersiowej. Wtedy najczęściej mówi się o urazach. W takich przypadkach lekarz w celu postawienie poprawnej diagnozy zazwyczaj zaleca zrobienie prześwietlenia górnego odcinka klatki piersiowej.
Kontuzje czy też urazu kręgosłupa również mogą wywoływać objawy wyżej wymienione, którym często towarzyszy drętwienie lewej ręki. Często osoby które prowadzą siedzący try życia, a przy tym nie zachowują prawidłowej postawy ciała skarżą się na podobne problemy. Z czasem ucisk na nerwy może tak promieniować, że powoduje nie tylko ból w klatce piersiowej i drętwienie ręki, może przechodzić również na szyję i kark.
Często również można się spotkać z takim hasłem jak nerwobóle, które też powodują ucisk klatki piersiowej. Jest on bezpośrednim następstwem prowadzenia stresującego trybu życia, każda sytuacja wywołująca u nas zdenerwowanie powoduje bóle, taka sytuację trzeba skonsultować pilnie z lekarzem.
Jeżeli ból nie jest związany z chorobą serca, nie wymaga od nas leczenia, wystarczy wprowadzić odpowiednią profilaktykę, czyli właściwą dietę i plan treningowy opracowany przez trenera personalnego, dostosowany do naszych możliwości.
Jednak w każdym wypadku najpierw najlepiej jest się poradzić lekarza i skonsultować z nim nasz przypadek, bo tylko specjalista jest w stanie określić czy ból nie ma połączenia z sercem.
Ból w klatce piersiowej
[Głosów:0 Średnia:0/5]