Objawy astmy oskrzelowej

0
2466
Objawy astmy oskrzelowej

Astma oskrzelowa to nieuleczalna choroba dróg oddechowych, polegająca na skurczu oskrzeli i zwężeniu dróg oddechowych chorego. Jest to choroba przewlekła o charakterze napadowym. Choroba ta może mieć podłoże genetyczne, jednakże bardzo często wynika z infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Astma może rozwinąć się w skutek nieleczonej alergii, lub szkodliwych warunków w pracy. Zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, ponieważ diagnozowana jest u coraz większej liczby osób.

Objawy astmy oskrzelowej

  • „szczekający”, uciążliwy kaszel pojawiający się najczęściej wieczorami lub nocą
  • słyszalny charakterystyczny świst przy oddychaniu
  • ucisk w klatce piersiowej
  • obrzęk błon śluzowych
  • odczuwalna duszność
  • ból w klatce piersiowej
  • trudności w oddychaniu po wysiłku fizycznym.

Aby zdiagnozować astmę, należy udać się do lekarza specjalizującego się w leczeniu chorób układu oddechowego. Takim lekarzem jest pulmonolog. Podczas wizyty, doktor wykona wywiad z pacjentem oraz przeprowadzi niezbędne do diagnozy badanie pojemności płuc, czyli spirometrii.

Spirometria jest to badanie pozwalające ocenić pojemność i pracę płuc człowieka. Jest bezbolesna i czas jej trwania jest bardzo krótki. Polega na wdychaniu i wydychaniu powietrza przez pacjenta wprost to rury połączonej z komputerem i odpowiednik do tego programem, który zapisuje wyniki aby w przyszłości chory mógł zbadać się ponownie, a lekarz porównać wyniki. Na podstawie tego badania doktor jest w stanie podjąć odpowiednie leczenie i przepisać choremu leki ułatwiające oddychanie i co za tym idzie ułatwić życie codzienne.

Przyczyny astmy oskrzelowej

Przyczyny astmy oskrzelowejPrzyczyną astmy oskrzelowej może być czynnik genetyczny, warunki środowiska, nieleczona alergia oraz szkodliwe warunki np. w pracy. Lekarz nie jest jednak w stanie od razu stwierdzić jaka była przyczyna wystąpienia dychawicy u chorego, bez wcześniejszych wywiadów i w przypadku podejrzenia alergii – bez wykonanych testów alergicznych. Testy alergiczne mają na uwadze wskazać na jaki dany czynnik jesteśmy uczuleni, więc czego mamy unikać.

Nasilenie objawów astmy mogą wywołać czynniki środowiskowe obecne w naszym otoczeniu np:

  • dym papierosowy,
  • kurz,
  • alergeny takie jak pyłki roślin,
  • sierść,
  • grzyby,
  • pleśń oraz roztocza.

Aby uniknąć wywołania bądź nasilenia napadów astmy oskrzelowej, należy przede wszystkim starać się unikać czynników drażniących nasz organizm.

Istnieje rodzaj astmy, bardzo niebezpiecznej dla życia człowieka. Jest to astma oskrzelowa steroidoodporna. Rodzaj tej astmy wywołuje bardzo ciężkie duszności u chorego, co może doprowadzić do tachykardii, czyli bardzo szybkiego bicia serca oraz zasinienia ciała związanego z brakiem dostarczanego powietrza do płuc.

Co zrobić w przypadku napadu astmy oskrzelowej?

Przede wszystkim należy zachować spokój, ponieważ stres nam towarzyszący może nasilić atak i zwiększyć duszności, co może doprowadzić do niedotlenienia i utraty przytomności. Następnie należy jak najszybciej podać choremu leki rozkurczające oskrzela, aby chory jak najszybciej poczuł ulgę i mógł bez trudności nabrać dostateczną ilość powietrza do płuc. Bardzo ważna jest opieka nad chorym w momencie napadu kaszlu i duszności, ponieważ w przypadku utraty przez daną osobę przytomności lub nawrotu kaszlu i duszności, osoba ta może wezwać niezbędną wówczas pomoc medyczną.

Leczenie astmy oskrzelowej

Leczenie astmy oskrzelowejNa czym polega leczenie astmy oskrzelowej? Bardzo ważna jest najwcześniejsza diagnoza u chorego, ponieważ wcześnie rozpoznana choroba i wdrożenie leczenia pozwoli na w miarę normalne funkcjonowanie danej osoby w życiu i pozwoli uniknąć przejścia astmy oskrzelowej w jej ciężką postać. Przede wszystkim należy zacząć od zbadania przyczyny zachorowania pacjenta. Po dokładnej analizie prawdopodobnej przyczyny czynnika zapalnego astmy, należy wdrożyć leczenie objawowe i nakazać choremu unikania alergenów w przypadku astmy poalergicznej. Leczenie astmy najczęściej wiąże się z lekami na bazie sterydów, dzięki którym terapia trwa krócej a chory szybciej może poczuć się lepiej.  W przypadku zaostrzenia ataku astmy, możliwa będzie konieczność wezwania pomocy medycznej, która będzie mogła podać odpowiednio silne leki rozkurczające oskrzela chorego.

Jak zapobiec astmie?

W celu uniknięcia zachorowania na astmę oskrzelową należy przede wszystkim przeprowadzić niezbędne badania, potwierdzające lub wykluczające czynniki mogące spowodować pojawienie się choroby u osoby zdrowej. Bardzo ważne jest to, aby nie zaniedbywać zwykłego przeziębienia, ponieważ może przerodzić się ono w zapalenie dróg oddechowych, co sprzyja wystąpieniu astmy. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Unikanie palenia papierosów i przebywanie w gronie osób palących, ponieważ jednym z głównych przyczyn zachorowań jest właśnie szkodliwe działanie dymu tytoniowego na drogi oddechowe człowieka. W przypadku osoby z alergią, należy zwrócić szczególną uwagę na unikanie alergenów takich jak pyłki kwiatów i drzew, kurz, obecność roztoczy, unikanie kontaktów ze zwierzętami oraz unikanie pokarmów zawierających alergeny, na które nasz organizm reaguje reakcją alergiczną.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here