Urodziny, jubileusze, wesela, żadnej z tych imprez większość społeczeństwa nie wyobraża sobie bez alkoholu. Nie jest to czymś dziwnym, świętowanie z kieliszkiem szampana czy wina jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Problem pojawia się, gdy alkohol stawiany jest na stole kilka razy w tygodniu, a nawet kilka razy w ciągu dnia i wszystkie myśli i czyny krążą wokół niego. W tym przypadku mówimy o uzależnieniu od alkoholu, które jest poważnym zaburzeniem, które należy leczyć od najwcześniejszego stadium.
Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?
Wiele osób, które nadużywają tej używki, nie przyznaje się do problemu, tłumaczą, że piją okazjonalnie lub relaksują się po ciężkim dniu. Aby się wybielić często wskazują na inne osoby, które równie często piją alkohol chcąc udowodnić, że ci drudzy mają problem.
Według kryteriów, które obowiązują w Polsce uzależnienie od alkoholu rozpoznaje się, gdy spełnione są, co najmniej 3 warunki spośród poniższych:
– poczucie pragnienia lub przymusu picia trunków procentowych
– trudności z kontrolowaniem swojego zachowania po spożyciu napoju procentowego
– pojawiają się charakteryzujące objawy sygnalizujące, że alkohol został odstawiony, następnie spożywa się alkohol by je zniwelować
– zaniedbywanie obowiązków i zainteresowań, zwiększanie ilości czasu na przyjmowanie alkoholu, jego zdobywanie i ostatecznie leczenie skutków
– stwierdzenie objawów tolerancji, osoba uzależniona sukcesywnie zwiększa ilości wypijanych trunków, ponieważ mniejsze ilości są zbyt dobrze tolerowane przez organizm
– picie alkoholu mimo świadomości, że ma to negatywne skutki.
Jak rozwija się uzależnienie od alkoholu?
Uzależnienie od alkoholu nie rozwija się z dnia na dzień. W trakcie częstego picia uzależnienie się pogłębia, wyróżnia się charakterystyczne fazy rozwoju choroby alkoholowej:
Faza I – picie towarzyskie
Jest to etap, kiedy alkohol spożywa się wyłącznie towarzysko z powodu jakieś okazji. Przyjemność, która spowodowana jest piciem powoduje, że okazji do takich spotkań pojawia się coraz więcej, a ilość wypitego alkoholu się powiększa.
Faza II – ostrzegawcza
Pojawia się wiele charakterystycznych objawów choroby alkoholowej, takich jak: koncentracja na alkohol, lepsze samopoczucie po trunkach, szukanie okazji do spożycia. W tej fazie pojawia się tzw. „urywanie filmu” oraz tłumaczenia się z częstego spożywania alkoholu.
Faza III – krytyczna
Wcześniejsze objawy się nasilają, pojawia się bardzo duża chęć picia. Coraz częściej dochodzi do konfliktów z najbliższym otoczeniem, wzrasta agresja, pojawiają się problemy ze zdrowiem. Osoba uzależniona zaczyna zaniedbywać swoje zdrowie i wygląd zewnętrzny. Pojawiają się etapy ciągłego picia, a po nich etapy abstynencji by udowodnić sobie i innym, że niema żadnego problemu.
Faza IV – chroniczna
Następuje całkowita utrata kontroli nad uzależnieniem i własnym życiem, alkohol pojawia się o każdej porze dnia. W tym etapie pojawiają się zaburzenia zdrowotne takie jak padaczka alkoholowa czy psychozy. Zaniedbanie leczenia na tym etapie może prowadzić do śmierci.
Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/