Kwas foliowy, znany również pod nazwą witamina B9 jest to jedna z najważniejszych witamin z grupy B. Taki związek niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Reaguje on na działanie układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego. Kwas foliowy odpowiada również za prawidłowy rozwój płodu w trakcie ciąży. Jaka jest jego rola w organizmie? Jakie są przyczyny i objawy niedoboru kwasu foliowego? Dlaczego jest on tak ważny w trakcie ciąży? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kwas-foliowy-rola-w-organizmie-zrodla-w-diecie-skutki-niedoboru/
Kwas foliowy – gdzie możemy go znaleźć?
Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy u człowieka to około 400 mikrogramów, a u kobiety w ciąży zapotrzebowanie to wzrasta do 600 mikrogramów. Kwas foliowy możemy znaleźć w wielu produktach pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Jednym z najbogatszych źródeł kwasu foliowego są zielone – takie jak na przykład awokado, rośliny strączkowate, drożdże oraz kiełki pszenicy i ziarna zbóż. Co więcej kwas foliowy możemy znaleźć również w orzechach, podrobach pomarańczowych, papryce oraz malinach.
Jakie są przyczyny i objawy niedoboru kwasu foliowego?
Niski poziom kwasu foliowego w organizmie może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Przyczyną i niedoboru tego składnika mogą być:
- Mutacja genu MTHFR,
- Zaburzenia wchłanianie kwasu foliowego do organizmu poprzez wcześniejsze stany zapalne jelit oraz przez stosowanie niektórych leków (zwłaszcza antykoncepcji hormonalnej),
- Zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy – na przykład w przypadku ciąży, podeszłego wieku lub okresu dojrzewania, a także alkoholizmu,
- Zbyt niska podaż kwasu foliowego z dietą.
Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny dla kobiet w ciąży?
Niedobór tego pierwiastka w okresie ciąży może powodować poważne konsekwencje. Niewystarczająca ilość kwasu foliowego podczas rozwoju płodu może prowadzić do powstawania wad rozwojowych takich jak:
- rozszczep kręgosłupa
- bezmózgowie
- przepuklina oponowo-rdzeniowa
Suplementacja kwasu foliowego zalecana jest więc każdej kobiecie w ciąży, a 3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem powinno się dostarczać kwasu foliowego do organizmu. Wynika to z faktu, że najgroźniejszym czasem w przypadku niedoboru kwasu foliowego jest pierwszy trymestr ciąży.
Zobacz też: http://lubiepowietrze.pl/jak-przebiega-ciaza/