Objawy wstrząsu

0
881
Objawy wstrząsu

Wstrząs jest nagłym objawem organizmu, świadczącym przeważnie o jego niewydolności. Jeżeli pojawia się samoistnie, staje się poważnym zagrożeniem dla ogólnego zdrowia, a czasem i nawet życia. W takich przypadkach należy reagować szybko, bo każda minuta oczekiwania wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Gdy dojdzie do wstrząsu, niezbędna staje się błyskawiczna pomoc specjalisty. A jak rozpoznać objawy wstrząsu? Które z nich mogą być najbardziej charakterystyczne?

Objawy wstrząsu

Zanim jeszcze dojdzie do samego wstrząsu, człowiek może dostrzec u siebie nagły spadek sił i skrajne osłabienie. Ciśnienie krwi zaczyna wtedy drastycznie spadać, co doprowadza do gorszego ukrwienia wszystkich organów i narządów. Przy słabym ciśnieniu nie są one w stanie prawidłowo i normalnie pracować. Cały organizm zostaje spowolniony i hamuje funkcjonowanie kolejnych swoich części, aby poradzić sobie z najpoważniejszym problemem, czyli samym wstrząsem. Dochodzi wtedy do reakcji obronnej organizmu. Z całych sił stara się on wyrównać i podwyższyć ciśnienie krwi, aby poprawić ukrwienie narządów, co doprowadza do sporej utraty ogólnej energii. A gry brakuje jej w organizmie, wszystko nagle przestaje działać. Dochodzi wtedy do hipotensji, która jest bardzo groźnym stanem dla ludzkiego życia.

Na samym początku objawy wstrząsu nie są jakoś specjalnie niepokojące

Na samym początku objawy wstrząsu nie są jakoś specjalnie niepokojąceOczywiście ciśnienie krwi spada, ale póki co organizm stara się je jeszcze samodzielnie podwyższyć. Zostaje pobudzony do produkowania większej ilości adrenaliny, która doskonale uśmierza ból, pobudza całe ciało do działania i redukuje uczucie zmęczenia. Początkowo więc pacjent we wstrząsie może nagle poczuć się lepiej. Jego samopoczucie zaczyna się mocno poprawiać, a ból zostaje złagodzony – pojawiają się wtedy myśli, że najgorsze już minęło, jednak jest to fałszywe rozumowanie. Na dalszych etapach organizm stara się bowiem poprawić ukrwienie najważniejszych dla niego organów, przez co pogarsza się krążenie w samej skórze, mięśniach i układzie pokarmowym. Skóra staje się szara lub blada, a ciało oblewają zimne poty. Następnie może dojść do zmian metabolicznych, którym trzeba koniecznie zapobiec. W przeciwnym wypadku mogą one doprowadzić nawet do zgonu.

Objawy wstrząsu są na tyle charakterystyczne, że nie da się ich z niczym innym pomylić. Znając je, można bardzo szybko zareagować na tą niepokojącą reakcję organizmu i nieraz uratować sobie całe życie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here