Pestki z dyni- właściwości

0
2314
dynia

Pestki dyni to przede wszystkim składniki odżywcze zdrowej diety. Są  one bardzo bogate w wiele cennych witamin i kwasów tłuszczowych. Pestki dyni są także źródłem witamin i minerałów, w tym cynku. Zawierają również fitosterole, nienasycone kwasy tłuszczowe. Dodatkowo zawierają  aminokwasy, takie jak: alanina, kwas glutaminowy i glicyna. Wpływają one również korzystnie na układ krążenia, poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci oraz pobudzają przemianę materii.

Działanie pestek z dyni

Pestki dyni zawierają dużo witamin i minerałów, kwasów tłuszczowych . Witaminy, które występują w pestkach dyni, to: witamina E, witamina B1, witamina B2, witamina B6, witamina A, witamina C i witamina D. Witamina E jest przede wszystkim ważnym przeciwutleniaczem. Dodatkowo bierze on udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. Wzmacnia również ściany naczyń krwionośnych i chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem. Witamina B1 odgrywa ważną rolę w procesach oddychania tkankowego, przede wszystkim w przemianie węglowodanów. Jednak niedobór witaminy B1 może powodować zaburzenia układu nerwowego, krążeniowego i pokarmowego. Witaminy z gruby B zawarte w pestkach dyni to witaminy B2 i B6. Witamina B2 uczestniczy w procesach utleniania w organizmie i współdziała w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, W połączeniu z witaminą A bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu błon śluzowych, dróg oddechowych, nabłonka naczyń krwionośnych i skóry. Jeśli chodzi o witaminę B6 to ułatwia rozkład aminokwasów, uczestniczy w przemianie tłuszczów i cukrów, tworzeniu enzymów, hormonów, hemoglobiny i prostaglandyn. Prostaglandyn jest to hormon, który reguluje procesy fizjologiczne organizmu. Dodatkowo witamina ta umożliwia magazynowanie energii i usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego.

działanie pestek dynii - jakie właściwości mają pestki z dynii

Wartości odżywcze

Pestki dyni są bardzo skutecznym wspomagaczem leczenia nerek, ponieważ zawarte w nich witaminy zmniejszają ilość wydalanego z moczem kwasu szczawiowego. Dodatkowo pestki zapobiegają one tworzeniu się kamieni nerkowych. Ich spożywanie pomaga zwalczać skurcze mięśniowe, bóle dłoni i nadgarstków oraz łagodzi objawy na przykład napięcia przedmiesiączkowego. Tak więc idealnie działa na drażliwość, depresję, bolesność piersi i bóle głowy.

W pestkach dyni  występują witaminy i mikroelementy, takie jak beta-karoten, potas, cynk i selen. Dodatkowo pomagają utrzymać gospodarkę mineralną organizmu w stanie homeostazy. Witamina A ma bardzo pozytywny wpływ również na wzrost kości i zębów. Utrzymuje dobry stan skóry, włosów i paznokci, a także bierze udział w procesie widzenia i rozróżniania kolorów. Warto jest też wiedzieć, że posiadają witaminę D, która bierze udział w metabolizmie kości, a dodatkowo ma korzystny wpływ na system nerwowy i mięśniowy. Dodatkowo działa przeciwbakteryjnie jak również zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych i wspomaga komórki szpiku kostnego w spełnianiu funkcji obronnych organizmu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here