Jak prawidłowo dbać o opony i koła w samochodzie?

0
1135
czyszczenie opon
fot. Pixabay.com

Jeśli często jeździsz samochodem, wiesz, jak szybko potrafią brudzić się opony i felgi. Zalegający na nich brud szybko niszczy nasze koła. Dlatego tak ważne jest to, aby kontrolować ich zabrudzenie i czyścić tak często, jak tego wymagają. O tym, jak prawidłowo dbać o opony, podpowiadamy w poniższym wpisie. 

Przeczytaj też: https://www.um.pl/dbanie-o-kola-i-opony-wszystko-co-musisz-wiedziec/

Czyścimy opony – o czym pamiętać?

Najlepszy sposób na dbanie o opony to czyszczenie ich po każdej podróży. Ale chyba dla nikogo z nas nie jest to realne. Jeśli należysz do tego grona, spróbuj przynajmniej raz na dwa tygodnie płukać opony wodą. A gdy już zabierasz się do mycia całego samochodu, zacznij od czyszczenia kół. Dzięki temu unikniesz rozpryskiwania się płynu hamulcowego na lakier samochodu. Opon nigdy nie czyść również zaraz po jeździe. Powinny one dobrze ostygnąć.

Aby dokładnie wyczyścić felgi, zdejmij je z samochodu. W ten sposób dostaniesz się do wielu miejsc, w których zalega brud niewidoczny na pierwszy rzut oka. Aby bezpiecznie usunąć felgi użyj klucza do kół i delikatnie poluzuj nakrętki. Następnie podnieś samochód na podnośniku i umieść lewarek pod odpowiednimi punktami podnoszenia. Opuść samochód na stojak i zdejmij poluzowane koła. Następnie wyczyść dokładnie felgi i koło.

Jak czyścić felgi aluminiowe?

Każdemu kierowcy marzy się, że felgi w jego aucie będą zawsze lśniące i czyste. Nic się jednak samo nie dzieje. Utrzymanie felg w dobrym stanie wymaga bardzo dużej dbałości o nie i regularnego czyszczenia. Najlepiej robić to maksymalnie co dwa tygodnie. Dzięki temu uwolnimy je od pyłu i brudu z hamulców. Jak więc chronić felgi przed zanieczyszczeniami od płynu hamulcowego? Najpierw usuń luźne zanieczyszczenia na powierzchni felgi. Najlepiej robić to za pomocą węża lub myjki ciśnieniowej. Następnie za pomocą gąbki lub rękawicy do mycia, należy wyszorować obręcz felg. To pomoże usunąć większość osadu po płynie hamulcowym. Można również użyć do tego szamponu samochodowego. W następnym kroku warto spryskać środek felg specjalnym płynem do czyszczenia kół. Nie powoduje on korozji, więc nie musimy obawiać się uszkodzenia felg, nawet jeśli są już zadrapane.

Jeśli resztki płynu hamulcowego nadal zalegają na feldze, szczoteczką do czyszczenia kół, wykonaną z miękkiego włosia, porządnie je wyszoruj. To pomoże usunąć najbardziej zaschnięty osad. Po opłukaniu i wysuszeniu felg ściereczką z mikrofibry, nałóż na nie uszczelniacz do kół.

Zobacz też: http://lubiepowietrze.pl/zima-sprawdz-samochod/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here