Rodzenie dziecka

0
1378
Rodzenie dziecka

Ciąża, jest czasem niezwykłym dla przyszłej mamy ze względu na rozwijające się pod jej sercem nowe życie. Już od momentu, w którym matka dowiaduje się o tym, że wkrótce w jej życiu pojawi się mały człowiek, czuje za niego pełną odpowiedzialność. Dzień po dniu w jej ciele rośnie malec, który pomimo swoich niewielkich rozmiarów daje kobiecie niebywałe szczęście.

Badania niezbędne podczas ciążyPodczas dziewięciu miesięcy, które czasami są trudnym okresem dla kobiety, stara się ona dbać o swoje zdrowie jak najlepiej, po to aby dziecko przyszło na świat w pełni zdrowe. Pierwszorzędną sprawą są systematyczne wizyty u lekarza ginekologa. Poprzez przeprowadzone odpowiednie badania lekarskie, można stwierdzić czy ciąża rozwija się prawidłowo oraz czy zdrowie mamy jest w jak najlepszym porządku. Kluczowym i chyba najbardziej wyczekiwanym z wachlarzu badań jakie muszą przejść ciężarne kobiety jest badanie USG. Podczas takiego badania lekarz sprawdza czy maluszek dobrze się rozwija, mama natomiast może ujrzeć swoje dziecko na ekranie urządzenia którym jest badana. Fascynującym jest fakt, że mimo tego iż dziecko jest jeszcze praktycznie nie rozwinięte, na ekranie można zobaczyć malutki, pulsujący punkcik. Jest to nic innego jak serduszko tej małej istoty rozwijające się w łonie matki.

Badania niezbędne podczas ciąży

Oprócz badania USG kobieta musi wykonać szereg innych bardzo potrzebnych badań takich jak:

 • morfologia krwi
 • grupa krwi i Rh
 • przeciwciała odpornościowe
 • poziom cukru na czczo
 • przeciwciała różyczki
 • badania moczu
 • konsultacje stomatologiczne
 • przeciwciała toksoplazmozy
 • pomiary ciśnienia
 • przeciwciała HIV
 • badanie piersi
 • ocena Ph wydzieliny pochwowej
 • test PaPP-A i potrójny HCG
 • w miesiącach, gdy czuć ruchy dziecka ocenia się ruchliwość płodu.

Jak widać badań, które kobieta bezwarunkowo musi wykonać jest bardzo wiele, ale z pewnością dzięki nim można z łatwością kontrolować stan zdrowia dziecka i matki. Każdy tydzień przebytej ciąży przybliża matkę do dnia porodu.

Szkoła rodzenia

Szkoła rodzeniaRodzenie dziecka nie jest czynnością łatwą z uwagi na ból i stres przeżywany przez kobietę, dlatego warto skorzystać z ofert szkół rodzenia. Zajęcia w takich szkołach prowadzone są przez wyspecjalizowany personel, tak więc kobieta uczęszczając na kilka lekcji może zasięgnąć wielu cennych porad i metod radzenia sobie z bólem i stresem. Dobrze jest udać się do takiej szkoły ze swoim partnerem. Obecność najbliżej nam osoby może być dla rodzącej kobiety bardzo pomocna, szczególnie pod względem psychicznym.
Przecież nie codziennie rodzimy dziecko, dlatego poród za każdym razem jest czymś trudnym i nieznanym.

Wybieranie szpitala w którym maluch przyjdzie na świat stało się bardzo modne. Aby wybrać taki szpital, najlepiej zasięgnąć opinii znajomych , przyjaciół lub zerknąć na fora internetowe. Dobrze jest rodzić w dogodnych warunkach, więc wybór odpowiedniej placówki nie jest niczym głupim. Innym, wracającym do łask sposobem na zaoszczędzenie sobie stresu porodowego jest wynajęcie akuszerki i wydanie potomstwa na świat we własnym domu. Akuszerka to kobieta która zajmuje się udzieleniem pomocy rodzącej kobiecie. Obecnie określenie Akuszerki przechodzi do lamusa i zostaje zastąpione mianem położnej.

Rodzenie dziecka

Kiedy nadchodzi ten długo wyczekiwany dzień porodu kobiety oprócz radości odczuwają także ogromny stres. W końcu przecież jest przed nimi najtrudniejszy moment w życiu i być może jeden z najbardziej bolesnych fizycznie. Poród odbywa się na sali porodowej pojedynczej lub w gorszym wypadku kilkuosobowej, gdzie łóżka oddzielone są od siebie kotarami lub ściankami. Przy porodzie kobiecie zwykle asystuje jedna położna i jeden lekarz. Oboje wspierają kobietę podczas gdy ona odczuwa potworne skurcze, oraz pomagają swoimi wskazówkami wyprzeć dziecko. Czasami podczas porodu konieczne jest delikatne nacinanie kobiety w okolicach rodnych, po to aby wychodzące z macicy dziecko nie rozerwało skóry co w konsekwencji prowadzi do wielu ran i niestety wielu szyć chirurgicznych.

W końcu nadchodzi ten upragniony moment, a jedyne czego pragnie teraz kobieta to usłyszeć pierwszy płacz swojego potomstwa. Gdy dziecko wyda z siebie pierwszy w życiu głos, położna kładzie go na piersiach matki. To właśnie wtedy nawiązuje się nierozerwalna więź pomiędzy mamą a dzieckiem.

Pierwsze badania

W czasie gdy mama powolutku dochodzi do siebie, dziecko przechodzi pierwsze badania, jednym z nich jest badanie dziecka wg skali Apgar. Skala ta służy do oceny czynności życiowych dziecka tuż po porodzie.

Po całym zamieszaniu jakie nastąpiło przez kilka godzin na sali porodowej mama i dziecko w końcu mogą odetchnąć bo przecież poród to nie tylko czas trudny dla kobiety ale również dla malucha, bo przecież musiał przecisnąć się przez bardzo wąski tunel ku swojemu celowi jakim jest świat.

Po około 3 dobach, oczywiście pod warunkiem, że kobieta i jej dziecko są zdrowi, otrzymują wypis lekarski pozwalający na wyjście ze szpitala. I właśnie wtedy rozpoczyna się nowe, całkiem odmienne życie rodziny. Nieprzespane noce, kolki, kupki, ząbkowanie to wszystko właśnie czeka rodziców w najbliższej przyszłości, ale miłość jaką mają przy sobie w postaci maleńkiej istoty jest w stanie zrekompensować wszystko.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here