Zabawki dla dzieci z autyzmem

0
493

Greckie słowo „autos” oznacza sam. Dzieci zamknięte w świecie własnych emocji i przeżyć, wycofane, unikające kontaktów ze światem cierpią prawdopodobnie z powodu autyzmu.
Jest to choroba neurologiczna, polegająca na zaburzeniach w pracy mózgu. Mimo szeroko zakrojonych badań prowadzonych na całym świecie naukowcy i lekarze nie potrafią określić przyczyn powstania tej przypadłości. Zakłada się z dużym prawdopodobieństwem, że na autyzm składa się kilka czynników: genetyczne, infekcje, czynniki rozwojowe oraz przebieg ciąży i porodu.

Objawy autyzmu

Zabawki dla dzieci z autyzmemAutyzm utrudnia dziecku kontakt ze światem, z otoczeniem. Autystyk nie odczuwa potrzeby komunikowania się z rówieśnikami, rodzicami. Jest nieuspołeczniony w stopniu tak wysokim, że może mieć problem z samodzielnym życiem w przyszłości. A ta nie rysuje się optymistycznie, bowiem autyzmu wyleczyć się nie da. Przynajmniej na obecnym etapie rozwoju nauki choroba ta pozostanie nieuleczalna. Aby złagodzić skutki autyzmu trzeba go  przede wszystkim zdiagnozować jak najszybciej. Jakie zachowania dziecka powinny zaniepokoić rodziców? Jeśli maluszek jest bardzo, za bardzo grzeczny, albo godzinami wpatruje się w jeden punkt, jeśli dziecku nie przeszkadza hałas, to może być początek kłopotów. Autystyczne niemowlę nie lubi być brane na ręce i przytulane – w takich sytuacjach napina mięśnie, pręży się, widać, że sprawia mu to przykrość. Dziecko nie rozwija mowy, nie gaworzy.

Konsultacja z lekarzem

Z wiekiem objawy izolowania się od otoczenia mogą się nasilać. Opiekunowie powinni zgłosić się do lekarza. Badanie laryngologiczne wykluczy zaburzenia słuchu czy narządów mowy, badanie okulistyczne zbada wzrok. Ponadto lekarz zleci badania krwi, moczu i badanie genetyczne, które wykluczy inne schorzenia dające podobne do autyzmu objawy. Można powiedzieć, że diagnoza autyzmu polega przede wszystkim na eliminowaniu innych chorób o podobnych symptomach.

Zabawki dla dzieci z autyzmem

Jeśli opiekunowie dziecka szybko wychwycą niepokojące objawy i zwrócą się do lekarza, to istnieje bardzo duża szansa na to, ze dzięki właściwie prowadzonej psychoterapii, edukacji sensorycznej podczas której wykorzystuje się specjalnie zaprojektowane zabawki dla dzieci z autyzmem, odpowiedniej diecie i stałej współpracy z lekarzami dziecko będzie miało kontakt z otoczeniem i będzie się rozwijać w miarę prawidłowo.
Psychologicznych terapii pracy z dziećmi autystycznymi jest bardzo wiele. Wykorzystuje się do nich najnowsze osiągnięcia współczesnej psychologii. Jednak droga do odkrycia przyczyn autyzmu oraz do znalezienia skutecznego sposobu na wyleczenie jeszcze jest daleka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here