Zabawki edukacyjne dla dzieci

0
1090
zabawki edukacyjne dla dzieci

Dzieci kochają zabawki. Trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez zabawek. Stanowią one nie tylko rekwizyt do zabawy, ale mogą również pobudzać dziecięcą kreatywność, stymulować rozwój i inteligencję. Zabawki nie tylko bawią, ale i uczą. Towarzyszą dzieciom przez całe dzieciństwo. Istnieją zabawki dedykowane dla noworodków, dla niemowlaków, dla przedszkolaków i dzieci starszych. Każdy wiek wiąże się ze specyficznymi wymaganiami rozwojowymi, a dobrze dobrane zabawki będą wspomagać ten proces. Zabawki pełnią bardzo wiele funkcji, spośród których najważniejsze są funkcje kształcące, usprawniające zdolności manualne, aktywizujące, inspirujące, wychowawcze. Zabawki musi oczywiście być dobrze dobrane. Dlatego przed rodzicami nie lada wyzwanie. To samo z dziadkami, ciociami i wszystkimi osobami, które lubią uszczęśliwiać dzieci nowymi gadżetami. Zabawki edukacyjne dla dzieci to stale rosnący rynek.

Zabawki edukacyjne dla dzieci

zabawki edukacyjne dla dzieciNiestety wybór dobrej zabawki nie jest taki prosty. Mówiąc najbardziej ogólnie zabawki edukacyjne to takie, dzięki którym dziecko czegoś się uczy. Teoretycznie można by powiedzieć, że niemal każda zabawka spełnia ten warunek. Przede wszystkim chodzi o to, żeby pobudzać dziecięcą wyobraźnię, inspirować dziecko do różnego rodzaju czynności i aktywizować je. Dziecko bawiąc się zabawką edukacyjną ma uczyć się dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe. Zabawki takie uczą także logicznego myślenia. Ważne jest to, żeby zabawki edukacyjne były dobrane do wieku dziecka. Muszą uwzględniać to, co dziecko już umie, jakie są jego aktualne zdolności percepcyjne i manualne. Warto też uwzględniać zainteresowania i gust dziecka. Bo choćby i zabawka była najlepsza na świecie i spełniała wszystkie oczekiwania rodziców to przede wszystkim dziecko musi chcieć się nim bawić. Bez tego będzie to tylko bezużyteczny przedmiot i wyrzucenie pieniędzy w błoto.

Jak wybrać odpowiednie zabawki?

Jakie więc zabawki edukacyjne wybierać odpowiednio do wieku dziecka? Na przykład niemowlaki mniej więcej do 6 miesiąca życia tylko leżą. Nie kontrolują mięśni a ich zmysły dopiero się rozwijają. Zabawki dla nich powinny stymulować zmysły wzroku, słuchu, dotyku. Dobre będą różnego rodzaju maty edukacyjne, grzechotki, miękkie książeczki z szeleszczącymi, pluszowymi kartkami. Dla takiego malucha zabawa to prawdziwa przygoda. Ono każdego dnia uczy się mnóstwa rzeczy. Jego zabawki powinny być miłe w dotyku. Powinny stymulować zmysł wzroku ciekawymi, wyrazistymi kolorami, oraz stymulować zmysł dotyku różnymi fakturami materiałów.

Dziecko roczne chętnie będzie się bawiło wszystkim co wydaje dźwięki. Bardzo ważne jest tutaj, żeby każdej akcji towarzyszyła reakcja. Dzieci w tym wieku lubią godzinami testować, czy ta sama czynność wykonana na danej zabawce za każdym razem będzie wiązała się z tą samą reakcją. Zastosowanie tutaj będą miały wszelkiego rodzaju stoliki edukacyjne, piłeczki, zabawki na kółkach. Oczywiście już w tym wieku warto kupować dzieciom książeczki. Uwielbiają one oglądać kolorowe obrazki, a specjaliści nie mają wątpliwości, że im wcześniej będziemy dzieci wdrażać w naukę czytania i zainteresowanie książkami tym lepiej.

Zabawki dla dzieci od 1 roku

zabawki edukacyjne dla dzieciDzieci, które skończyły już rok chętnie będą bawić się na przykład sorterami, różnego rodzaju zabawkami manualnymi. Dwulatkowi z powodzeniem można zaoferować na przykład klocki. Ale także kredki czy farbki. Ponadto różnego rodzaju zabawki z dużą ilością przycisków czy przełączników. W tym wieku dzieci bardzo lubią bawić się w naśladowanie dorosłych, a więc wszelkiego rodzaju narzędzia, czy naczynia kuchenne spotkają się z jego aprobatą. Poza zabawami w domu, dwulatki potrzebują również dużej aktywności fizycznej. Uwielbiają biegać, skakać i szaleć do utraty tchu. A więc różnego rodzaju zjeżdżalnie, huśtawki, schodki czy trampoliny będą dobrym wyborem. Poza tym wszystko, czym można bawić się w piaskownicy.

Trzyletnie dzieci potrafią już bardzo dużo i mają dość dobrze rozwiniętych wiele umiejętności. Potrafią już mówić, więc warto wybierać zabawki edukacyjne, które będą pomagały mu rozwijać tę umiejętność. Dobrym wyborem będzie kupno książeczek z wierszykami. Oczywiście w tej zabawie obecność rodzica jest niezbędna. Rodzic czyta wierszyki i zachęca dziecko do powtarzania. Zapewne dziecko szybko zapamięta taką rymowankę i chętnie będzie się tym chwalić. Im więcej dziecko będzie mówić, tym lepiej rozwijać się będzie jego aparat mowy. W tym wieku dzieciaki już nie tylko naśladują rodziców chcąc używać takich narzędzi jak rodzice. Teraz lubią także wszelkiego rodzaju przebieranki. To niezwykle stymuluje dziecko. Poza tym trzylatek na pewno ucieszy się z układanek, książeczek i różnego rodzaju zestawów do budowania. W każdym wieku warto inwestować w zabawki edukacyjne, po to, żeby zabawa była nie tylko zabawą, ale też nauką.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here