Zapalenie stawu kolanowego – warto wiedzieć

0
2610
Zapalenie stawu kolanowego

Staw kolanowy jest największym stawem człowieka. Zrobiony jest z segmentów kostnych, torebki stawowej, więzadeł oraz łąkotek. Zaraz po stawie skokowym jest to bardzo obciążany staw. Staw kolanowy niejednokrotnie powoduje dyskomfort, który jest np. efektem urazów, chorób genetycznych lub choroby układowych, takich jak zapalenie stawu kolanowego, czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Konstrukcja i prace stawu kolanowego

Staw kolanowy to największy staw w ludzkim systemie. Wykonany jest z kłykci kości udowej, kłykci kości piszczelowej i łękotki. Pomiędzy kłykciami, jakie obłożone są tkanką stawową, znajdują się łękotki (boczna i przyśrodkowa). Staw wsparty jest przez więzadła (więzadło krzyżowe przednie i tylne, poboczne piszczelowe, poboczne strzałkowe, więzadło rzepki). Czynnymi stabilizatorami stawu są mięśnie uda a podudzia. Staw kolanowy to staw zawiasowy, w jakim wykonywany jest ruch załamania i wyprostu oraz style rotacyjne, które możliwe są wyłącznie, jeśli kolano jest zgięte (a nie w załamaniu maksymalnym).

Zapalenie błony maziowej w stawie kolanowym

Zapalenie błony maziowej może istnieć w każdym stawie, i w stawie kolanowym jest ono dosyć powszechnie. Spowodowane jest urazem, także uciążliwym jak również długotrwałym (mikrourazy, niestałość więzadłowa).
Objawy zapalenia błony maziowej w stawie kolanowym:
1. obrzęk,
2. wysięk,
3. nagrzanie skóry w strefy stawu,
4. ograniczenie elastyczności w stawie.

Jakie są objawy zapalenia stawu kolanowego
W tym przypadku kurowanie polega na usunięciu etiologie wysięku. Należy wyeliminować roztwór z jamy stawowej oraz zastosować bandaż uciskowy na staw. Wykonywa się zabiegi fizykoterapeutyczne, aby zminimalizować obrzęk. Lekarz może również podać do jamy stawowej steryd w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Przy braku poprawy leczenia, wykonywa się biopsję błony maziowej (pod uwagą artroskopu). Leczenie operacyjne zapalenia błony maziowej polega na jej usunięciu – zabieg tenże decyduje się synowektomią.

Zapalenie kaletki maziowej w stawie kolanowym

Kaletka maziowa jest to torebka łącznotkankowa zapełniona roztworem maziowym i wysłana błoną maziową. Znajduje się ona w strefach, które w istotny sposób są narażone na stresy a w miejscach, gdzie mięsień lub ścięgno przebiega ponad kością lub torebką stawową. W okolicy kolana znajduje się parę kaletek, w jakich może rozwinąć się stan zapalny, wywołując nacisk kolana. Zapalenie stawu kolanowego że być wynikiem urazu lub może dojść do zapalenia aseptycznego, czyli nieinfekcyjnego.
Objawy zapalenia kaletki maziowej w stawie kolanowym:
1. ucisk kolana, który rozwija się podczas nacisku i treningu;
2. wysięk do jamy kaletki;
3. obrzęk;
4. nagrzanie skóry ponad kaletką.
Leczenie polega na zwolnieniu płynu z kaletki. Wykorzystuje się środki przeciwzapalne (doustnie lub miejscowo, np. w form żelu). Jak to nie działa, można rozpocząć w miejsce bólu glikokortykosteroidy. Należy pamiętać o wsparciu stawu. Ostateczną formą leczenia jest leczenie operacyjne, podczas którego przekłada się kaletkę maziową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here