Czekolada a karmienie piersią

0
1955
Czekolada a karmienie piersią

Dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Z tego powodu musimy dbać, aby była odpowiednio dopasowana. Ma to znaczenie już od pierwszych tygodni życia. Warto upewnić się, że noworodek dostaje optymalną ilość pokarmu. Zazwyczaj określa się to na podstawie tycia. Zmiany masy ciała muszą być prawidłowo dopasowane do etapu rozwoju. Jednak w przypadku wcześniaków odbywa się to odrobinę inaczej. Konieczne wtedy jest dokładne monitorowanie ilości spożywanego pokarmu. Może być to dość problematyczne przy karmieniu piersią.

Jak prawidłowo żywić wcześniaki

Jak prawidłowo żywić wcześniakiJednak istnieją metody, które nam to umożliwiają. Najbardziej podstawową jest ważenie dziecka przed oraz po karmieniu. Zaobserwujemy wtedy różnice w pomiarze. Będzie to dokładna ilość mleka jaką wypił maluch. Zyskujemy wtedy szansę kontrolowania dziennej dawki pokarmu. Ma to ogromne znaczenie przy wcześniakach, które zazwyczaj mają ogromne problemy z przyzwyczajeniem się do normalnego funkcjonowania. Nawet prawidłowe ssanie może być wtedy wyzwaniem. Z uwagi na to konieczne jest dokładne monitorowanie podstawowych parametrów. Warto również odpowiednio przygotować się do podawania butelki. Często jest to niezbędne na samym początku. Równocześnie znacznie ułatwia liczenie ilości wypitego mleka. Jednak konieczne jest wtedy dopasowanie odpowiedniego smoczka. Warto przetestować różne modele. Na podstawie reakcji dziecka określimy co odpowiada mu najbardziej. Może mieć to ogromny wpływ na jego wygodę oraz dawkę wypijanego płynu. Z tego powodu niezwykle ważne jest jak najlepsze dobranie poszczególnych detali.

Małe dzieci mają często problem z zapowietrzaniem. Szczególnie jeśli odruch ssania nie jest prawidłowy. Może to prowadzić do licznych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jednak istnieją smoczki, które znacznie ograniczają to zjawisko. Posiadają zaawansowane mechanizmy odprowadzające dostające się powietrze. Dzięki temu ograniczają ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych objawów.

Karmienie piersią

Kolejnym etapem jest oczywiście standardowe karmienie piersią. W większości przypadków jest ono możliwe. Jednak warto prawidłowo dbać o laktację. Niezbędne jest odżywianie organizmu matki we właściwy sposób. Należy skupić się na zbilansowaniu diety. Tylko wtedy zyskujemy gwarancję, że dostarczymy z pokarmem wszystkie niezbędne związki. Przekłada się to na sam skład mleka. Nie należy w tym czasie ograniczać się jeśli chodzi o warzywa i owoce. Są one cennym źródłem witamin i minerałów. Różnorodność pod względem gatunków sprawdzi się tu idealnie. W przypadku zdrowych dzieci nie musimy rezygnować z żadnych produktów.

Czekolada a karmienie piersią

Czekolada a karmienie piersiąJednak sprawa nieco się komplikuje przy alergiach. W większości przypadków nie musimy zastanawiać się nad zależnością czekolada a karmienie piersią. Jednak po pojawieniu się jakichkolwiek wysypek warto zachować ostrożność. Mogą one świadczyć o rozwijających się nietolerancjach lub alergiach. Im szybciej zareagujemy tym lepiej. Pierwszym krokiem jest zawsze ograniczenie listy spożywanych produktów. Należy zrezygnować z pokarmów uznawanych za silne alergeny. Mogą przeniknąć z krwi do pokarmu matki. Ze względu na to oddziałują negatywnie na dziecko. Jednak nie u każdego sprawdzą się takie same zasady. Z tego powodu niezbędne jest dokładne obserwowanie reakcji niemowlaka. Dopiero na tej podstawie stwierdzimy co może powodować objawy. Jedynie w taki sposób możemy diagnozować małe dzieci. Po ustąpieniu wysypek warto podjąć próbę powolnego wprowadzania poszczególnych produktów. Jednak należy robić to stopniowo. Tylko wtedy będziemy w stanie ocenić jak wpływają na pracę organizmu. Będzie to również bardzo cenna wskazówką przy rozszerzaniu diety.

Rozszerzanie diety dziecka

Cały proces możemy rozpocząć już w okolicy szóstego miesiąca. Uważa się, że organizm dopiero wtedy jest wystarczająco dojrzały, aby podjąć trawienie bardziej skomplikowanych związków. Jednak należy podejść do tego w przemyślany sposób. Pomocne może być określenie w jakiej kolejności zamierzamy podawać poszczególne pokarmy. Będzie miało to wpływ na późniejsze komponowanie całych potraw. Nie należy zbyt mocno się z tym śpieszyć. Mogłoby to znacznie utrudniać odczytanie ewentualnych alergii. Cały proces zaczyna się od warzyw i owoców.

Jednak warto zadbać o odpowiednią formę podania. Najlepiej sprawdzają się gotowane produkty, które następnie są dokładnie rozdrabniane. Dziecko przed pojawieniem się zębów nie może spożywać większych kawałków. Z tego powodu warto dokładnie kontrolować co podajemy. W siódmym miesiącu zyskujemy możliwość wzbogacania dań o mięso. Będzie to przydatne szczególnie przy zupach. Jednak jego ilość nie może być zbyt duża. Jelita musza stopniowo przyzwyczajać się do wykorzystywania białka w takiej formie. Dodatkowo możemy sięgnąć po jajka. Posiadają idealne proporcje aminokwasów niezbędnych do funkcjonowania całego organizmu. Z tego powodu stają się cennym źródłem białka. Należy jedynie dbać, aby były dokładnie ugotowane. Małym dzieciom nie możemy podawać surowych produktów pochodzenia zwierzęcego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here