Dziecięce piosenki

0
1280

„Puszek okruszek, puszek kłębuszek…”słowa piosenki malutkiej Natalii Kukulskiej bawiącej się w teledysku z psiakiem do dziś czasem nucą się nam same. Piękne, miłe wspomnienia dawnych piosenek dla dzieci, które dzisiejsi nastolatkowie niestety nie znają. A przecież była to tak bogata w dziecięce piosenki płytoteka.

Dziecięce piosenki lat 80 i 90.

dziecięce piosenkiLata 80,90-te, które zapewne wspominamy do dziś, przenoszą nas w świat wyobraźni, marzeń i dawnej dziecięcej beztroski. Wystarczy przypomnieć sobie chociażby niezapomniany zespół „Fasolki”, który przez kilka lat dostarczał nam piosenek z przesłaniem. Piosenek, dzięki którym z chęcią myliśmy zęby, czy siedzieliśmy w wannie z wodą pełną piany. A „Ogórek ogórek ogórek, zielony ma garniturek…” zachęcał nas do jedzenia zielonych warzyw, nawet specjalnie nie namawiane przez nasze mamy i babcie. A przepiękna piosenka „Bursztynek”? słuchana zimą przywoływała wspomnienia minionych wakacji, które wtedy trwały nieskończenie długo. Takie bynajmniej mieliśmy wrażenie. Małe dziewczyny a dziś już dorosłe kobiety na pewno z nostalgią wspominają przeuroczą piosenkę „Zuzia, lalka nieduża”. Oczywiście bez dwóch zdań, pierwsza otrzymana lalka miała na imię właśnie Zuzia.

I miała piękne kasztanowe włosy, swój wózek no i oczywiście była też przez nas karmiona, a ubranek przerobionych ze starych ubrań było co niemiara. I ten utwór również do czasów dzisiejszych przywołuje w nas piękne wspomnienia, kiedy nie musieliśmy się niczym martwić, niczego obawiać, kiedy świat jeszcze nie był tak wielki. Warto wspomnieć również o młodym (i przystojnym 😉 ) wtedy Krzysztofie Antkowiaku, który śpiewał utwór „Zakazany owoc”. Czy słuchając tego utworu zastanawialiśmy się, jakie on niesie ze sobą przesłanie? Pani Majka Jeżowska, która skomponowała setki utworów dla najmłodszych dawała w swojej piosence o mamie przykład, że należy ją szanować i że jest najpiękniejszą mamą na świecie. Piękne i wzruszające jest to, że każda z tych piosenek nas czegoś uczyła, mimo iż nie do końca zdawaliśmy sobie z tego sprawę. Uczyła szacunku zarówno do samych siebie, jak i do innych dzieci, ale i o dorosłych nie zapominając.

Piosenki dla dzieci w dzisiejszych czasach

A dziś? Jakie są dziś dziecięce piosenki? Dużo się niestety przez te wszystkie lata pozmieniało – Fasolki wyrosły, Natalia Kukulska jest dorosłą kobietą, a Pani Majka Jeżowska nie pisze już utworów, które zapadły by nam w pamięć i które byśmy z wielką chęcią nucili. Oczywiście cały czas powstają jakieś utwory dla milusińskich, nie są one jednak tak fajne, tak wpadające w ucho, i popularne jak te co kiedyś. Oprócz zespołu fasolki, czy małych wokalistów warto przypomnieć sobie niezapomniane piosenki z bajek – Smerfy, czy Gumisie. I ich teksty znaliśmy na pamięć. BA! Myślę, że nawet dziś nie mielibyśmy problemu z zanuceniem chociaż ich fragmentów.

A jakie utwory z współczesnych bajek potrafilibyśmy zanucić? Czy są takie? Przyznaję, że chyba ciężko sobie jakikolwiek przypomnieć. Dziś takie utwory wykonują nastolatki, które mają mocny makijaż, kolorowe i często markowe ubrania, a niestety nie do końca tekst, które śpiewają ma sens i jakiekolwiek przesłanie. To też nie do końca dobry przykład dla dziewczynek, które przecież marzą, by być i wyglądać tak jak te dziewczyny z telewizji i zaczynają je naśladować, stając się zupełnie kimś innym niż są. Kiedyś do zrobienia teledysku wystarczyło morze, piasek, czy domowy ogródek, dziś – niestety – im bardziej kolorowo, bogato i pstrokato, tym lepiej. A przecież to w prostocie jest największe piękno, jeżeli tylko potrafimy to dostrzec.

Popularność Arki Noego

dziecięce piosenkiKilka lat temu swoją dużą popularność i serca najmłodszych (i nie tylko) zdobył zespół Arka Noego. Zespół ten składał się z kilkunastu dzieci w różnym wieku, więc te piosenki były dla każdego, a myślę, że to zmotywowało niejednego malucha, żeby zacząć śpiewać i być może występować w takim zespole, jak Arka Noego. Zespół już niestety lata swojej popularności ma za sobą, a dzieci, które tam śpiewały, wyrosły już i opuściły zespół. A przyznaję, że wielka szkoda, że zespół – mimo iż pewnie jeszcze gdzieś występuje – nie jest już tak popularny i znany przez dzisiejsze dzieci i nastolatków.

Niewiele jest utworów, które byłyby na tyle fajne, ciekawe tekstowo, że utkwiłyby w naszej pamięci i myślach. Może dlatego warto swojemu dziecku przypomnieć utwory, które były dla nas inspiracją, motywacją i dawały nam kolory, dzięki którym dzieciństwo było radosne. Usiądźmy razem z nim i włączmy płytę, bądź wyszukajmy te utwory w Internecie. Bo te wspomniane piosenki miały mądrość w swoich tekstach i nawet, jak nie mieliśmy o tym pojęcia i nie zwracaliśmy na to uwagi – uczyły nas tej mądrości. Przeżyjmy więc z radością jeszcze raz swoje dzieciństwo z Zuzią -Lalką niedużą i Puszkiem Okruszkiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here