Grypa u dzieci – objawy

0
827
Grypa u dzieci - objawy

Grypa to zakaźna choroba wirusowa, która co roku zmienia nieco swoje właściwości. Jesień oraz zima to okres największej zachorowalności na grypę. Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Wystarczy, że dziecko przebywa chwilę w towarzystwie chorej osoby która kichnie nie zasłaniając przy tym dłonią nosa ani ust. Grypa u dzieci można łatwo pomylić z przeziębieniem. Jak więc rozpoznać objawy grypy u dziecka? Jakie leczenie należy podjąć?

Grypa u dzieci – objawy

Grypa u dzieci - objawyGrypa bardzo szybko atakuje dzieci i osłabia organizm. Dziecko, które było dotąd pełne energii zaatakowane przez wirus nagle nie ma siły wstać z łóżka, bolą go mięśnie,głowa. Pojawią się kaszel, katar a nawet ból gardła. Gdy grypa dopadnie dziecko, nie ma wyjścia -musi swoje odleżeć. Grypa u dzieci – objawy. Na początku zwykle pojawia się katar i kichanie. Następnie dochodzą do tego rozdrażnienie senność a także brak apetytu. Dziecko często skarży się na bóle głowy, gardła a także bóle mięśni. Bardzo ważnym symptomem jest temperatura, która dość często przekracza 39 stopni. W niektórych przypadkach dzieci chorych na grypę występują dolegliwości natury żołądkowej. Nie należy lekceważyć tych objawów, ponieważ grypa u dziecka tak samo jak u dorosłego, może mieć później poważne powikłania.

Leczenie grypy domowymi sposobami

Gdy pojawi się grypa na początku można leczyć ją domowymi sposobami. Zalecane jest przede wszystkim leżenie w łóżku oraz picie gorących napojów, aby uniknąć odwodnienia. Najlepiej sprawdzają się herbaty z sokiem malinowym, napary z lipy oraz herbaty z miodem i cytryną. W przypadku pojawienia się gorączki dobrym sposobem są zimne okłady. Ważna zasada: NIE WOLNO PRZEGRZEWAĆ DZIECKA. Warto również podawać dziecku syrop łagodzący kaszel. Istnieją także inne leki przeciwwirusowe skutecznie zwalczające infekcje, jednak stosując tego typu leki powinniśmy stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza.

Grypę u dzieci trzeba wyleżeć. wygrzanie się w łóżku to najlepsze lekarstwo na tę chorobę. Jeżeli mimo wszystko dziecku się nie poprawia, a gorączka nie znika po trzech dniach wówczas należy udać się do lekarza. Grypa u dzieci jest bardzo niebezpieczna, ponieważ niewyleczona może doprowadzić do wielu poważnych powikłań układu oddechowego takich jak: zapalenie oskrzelików u niemowląt i małych dzieci, zapalenia płuc i oskrzeli a także zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie ucha, zapalenie mięśni, niewydolność nerek a nawet zapalenie mózgu. Na szczęście te nie zdarzają się stosunkowo rzadko niemniej jednak trzeba pamiętać aby chorobę wyleczyć do końca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here