Najważniejsze informacje o bagażnikach dachowych

0
1700
Najważniejsze informacje o bagażnikach dachowych

Firmy oferują szeroką gamę bagażników samochodowych. Najbardziej uniwersalnym rodzajem jest tak zwany bagażnik bazowy. W jego skład wchodzą montowane do dachu poprzeczne belki, które mocowane są przez łapy albo zaczepiane do relingów. Taki zestaw stanowi konieczną podstawę do mocowania dodatkowych uchwytów, przystosowanych do transportowania danych sprzętów. Istnieją na przykład uchwyty na narty, rowery, deskę windsurfingową. Najczęściej wybierany jest jednak uniwersalny box dachowy. Na samym początku jednak musimy zakupić bagażnik bazowy.

Jak dobrać bagażnik bazowy do danego rodzaju dachu w samochodzie?

  • Dach z listwami z rowkiem T- wykorzystuje się specjalnie stworzone do niego modele
  • Dach standardowy- wystarczą w zupełności zwykłe mocowania do krawędzi dachu pojazdu
  • Dachy z relingami- doskonale zdadzą w tym przypadku egzamin, Thule 753 specjalnie do aut z relingami zintegrowanymi albo Thule Rapid Railin 757 do aut posiadających niestandardowych rozmiarów relingi
  • Dach z rynienką- tutaj sprawdzi się klasyczny bagażnik samochodowy
  • Dach z fabrycznym mocowaniem- stosuje się specjalnie dedykowany bagażnik

Uniwersalny i niezwykle pojemny bagażnik samochodowy

W przypadku, gdy podróżujesz o każdej porze roku, rozważ zakup boxu samochodowego, który z pewnością pomieści wszystkie twoje rzeczy. Zmieści się do niego zarówno sprzęt narciarski, wiosła, zestaw do nurkowania i inne przedmioty do uprawiania sportu. Taki box posiada aerodynamiczny, opływowy kształt, dzięki czemu nie stawia zbytniego oporu w trakcie jazdy. Jego zakup może okazać się trochę kosztowny, jednak jest to z pewnością inwestycja na całe długie lata. W trakcie wyboru odpowiedniego dla nas modelu sprawdź jego ładowność, czyli dowiedz się, jaką posiada dozwoloną maksymalną masę bagażu, jaką można przewozić.

W jaki sposób montowany jest box samochodowy?

Sposób montażu jest niezwykle prosty i szybki. Na samym początku warto zapoznać się z załączoną instrukcją, gdyż należy wiedzieć co robić krok po kroku. Instrukcja pomoże nam w sposób szybki i bezproblemowy zamontować box na dachu. Pierwszym krokiem będzie oczywiście zamontowanie na dachu bagażnika bazowego. Box powinien być ułożony na bagażniku bazowym, nie może on utrudniać otwierania tylnych drzwi. Bagażnik dachowy musi znajdować się w pozycji równoległej do powierzchni drogi. Pewne boxy mogą być montowane na specjalnych wsuwkach. Taki rodzaj montażu prezentuje się doskonale i zabezpiecza nasz bagaż, gdyż nikt nie będzie mógł się do niego dostać.

Ważne zasady bezpieczeństwa

Należy pamiętać o tym, iż jeśli mamy zamontowany bagażnik dachowy z uchwytami, aktualne przepisy określają, iż nie możemy jechać po drodze, szybciej niż z prędkością 130 km/h. To samo dotyczy przypadku, jeśli uchwyty są puste. Ograniczenia nie będą nas dotyczyły, jeśli jedziemy z samych bagażnikiem bazowym na dachu. Warto wziąć pod uwagę także dwa najważniejsze parametry, które określają to, czy ładunek będzie w pełni bezpieczny w trakcie transportu na dachu samochodu. Jest to nośność dachu (czyli ile może wynosić maksymalna masa transportowanego bagażu), a także ładowność bagażnika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here