Stały aparat ortodontyczny – jakie są rodzaje?

0
1548
aparat ortodontyczny - czy warto nosić?

Aparaty ortodontyczne stały się bardzo popularne w ostatnim czasie. Wiele osób decyduje się na ich założenie, ponieważ są w stanie skorygować wadę zgryzu i wyprostować krzywe zęby. Czas trwania leczenia ortodontycznego zwykle jest indywidualny, jednak średnio wynosi około 2 lata.

Aparat ortodontyczny to narzędzie, które jest w stanie usunąć wadę zgryzu. Jego działanie oparte jest na odpowiedniej aktywacji, która wywołuje siły oddziałujące na zęby, jak i kości. W wyniku dochodzi do ich przestawiania.

Rodzaje stałych aparatów ortodontycznych

Aparat tradycyjny, występuje w trzech wersjach: metalowej, ceramicznej oraz szafirowej. Metalowy rodzaj jest najczęściej wybierany, głównie ze względu na najniższą cenę. Składa się z małych zamków, które są naklejone na każdy ząb, który ma być leczony. W zamki ‚wpinany’ jest specjalny drut ortodontyczny, a na zakończenie są umieszczane kolorowe gumki na zamkach.

Aparat samoligaturujący

Aparat samoligaturujący również posiada zamki, jednak w tym przypadku nie ma konieczności zakładania gumek. Ponieważ zamki samoligaturujące posiadają mechanizm, który blokuje łuk. To co wyróżnia jeszcze ten aparat od tradycyjnego, to zamki, które są mniej wypukłe i mają nieduży wymiar. Taki aparat jest bardziej komfortowy.

Przeczytaj też: http://lubiepowietrze.pl/hpv-kryje-sie-ta-tajemnicza-nazwa/

Leczenie tego typu aparatem, jest szybsze. Nie musimy też stawiać się na wizycie kontrolnej raz w miesiącu. Wizyty spokojnie mogą się odbywać co 6-8 tygodni. Co pozwala zaoszczędzić czas.

Aparat lingwalny (językowy)

Aparat lingwalny, nazywany również językowym jest kolejnym rodzajem aparatu stałego. To co go wyróżnia na tle innych, to zamki które są umieszczone na wewnętrznej powierzchni zębów. Dzięki temu aparat jest niewidoczny. Dodatkowo są one projektowane indywidualnie do każdego zęba i wykonywane ze stopu irydu albo złota.

Aparat – przezroczyste nakładki

Nowością na rynku są szyny/nakładki prostujące. Jest to metoda korygowania wad zgryzu plastikowymi płytkami, które są wykonywane indywidualnie do zgryzu pacjenta.

Źródło: https://www.antypodymody.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here