Objawy klimakterium

0
684
Objawy klimakterium

Klimakterium, zwane potocznie przekwitaniem, jest okresem w żuciu kobiety, spowodowanym zmianami zachodzącymi w jej organizmie. Ma ono miejsca wówczas gdy przysadka mózgowa zaczyna pracować w zwolnionym tempie, co powoduje zatrzymanie wydzielania jajeczek przez jajniki, a w konsekwencji niemożność zajścia w ciążę.

Objawy klimakterium

Objawy klimakteriumObjawy klimakterium zazwyczaj nie są jednoznaczne i nierzadko są mylone przez kobiety z innymi chorobami, pomimo tego, iż są one dość uporczywe to wiele kobiet, nie uczęszczających regularnie do ginekologa, nie jest świadoma, że przechodzi przekwitanie. Klimakterium jest okresem okołomenopauzalnym i trwa kilka lat przed oraz kilka lat po wystąpieniu menopauzy, która oznacza ostatnie krwawienie w życiu kobiety. Jego datę określa dzień ostatniej miesiączki, po czym jest ona wstrzymana przez rok, a wszelkie krwawienia, które wystąpią po tym czasie, należy skonsultować z ginekologiem. Menopauza występuje zazwyczaj między czterdziestym piątym a pięćdziesiątym rokiem życia kobiety, a znakami jej nadejście są uporczywe objawy klimakterium. U każdej kobiety przekwitanie może przebiegać inaczej, jedne przechodzą je łagodnie, odczuwając jedynie niewielkie zmiany, natomiast u innych powoduje ono całkowite zaburzenie normalnego funkcjonowania.

Jak sobie z tym poradzić?

Aby móc komfortowo przeżyć ten jeden z najtrudniejszych okresów w życiu kobiety, należy przede wszystkim rozpoznać objawy klimakterium, do najczęstszych należą: zaburzenia miesiączkowania, naprzemienne uderzenia gorąca (fale gorąca) i zimne dreszcze, bóle i zawroty głowy, bezsenność oraz zaburzenia snu przez nocne poty, wahania nastroju, zmęczenie, lęki i kołatania serca prowadzące często do depresji, drażliwość, rozkojarzenie, problemy z koncentracją, pogorszenie pamięci, brak chęci współżycia, na skutek spadku libido oraz występującej często atrofii pochwy, w tym dużej suchości pochwy, problemy z utrzymaniem moczu, bóle stawów, mięśni oraz ścięgien, a także ich reumatoidalne zapalenie.

Oprócz wymienionych powyżej, można wyróżnić jeszcze objawy klimakterium, zagrażające życiu kobiety. Są to przede wszystkim choroby serca i naczyń krwionośnych, które prowadzą nawet do śmierci, a także osteoporoza, która powoduje zwiększenie łamliwości kości, a także ścieranie się kręgów kręgosłupa, na skutek czego kobiety stają się wyraźnie niższe. Menopauza i objawy klimakterium zazwyczaj nie podlegają leczeniu, jeżeli ich przebieg jest bardzo uciążliwy dla kobiety, to może ona poddać się tzw. hormonalnej terapii zastępczej, oczywiście w porozumieniu z ginekologiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here